Poranny komentarz walutowy 30.03.2016

Prezes Fedu Janet Yellen ostrożnie waży każde słowo. Dolar osłabił się po jej wczorajszym przemówieniu. Z odsieczą mogą przyjść jedynie piątkowe dane z rynku pracy, których przedsmakiem będzie dzisiejszy raport ADP.

Środowy poranek na parze EUR/USD dość wysoki. Kurs podszedł pod poziom 1,13. Wczorajsze słowa Janet Yellen uświadomiły inwestorom, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jest bardzo małe. Prezes Fedu podczas swojego przemówienia zwróciła uwagę na to, że tempo wzrostu gospodarek na całym świecie jest w dalszym ciągu słabe, a rynki finansowe niestabilne. Również wiele do życzenia pozostawiają perspektywy inflacyjne, które nie zmieniają się na lepsze, mimo że przewidywano jej stabilny wzrost.

Złoty dziś rano był najmocniejszy od początku roku. Zejście do poziomu 4,23 na parze EUR/PLN pokazało, że nasza waluta ma potencjał na więcej. Podobnie sytuacja wyglądała na parze USD/PLN, tu również nasza waluta umocniła się. Osiągnięty poziom 3,74 ostatni raz był widziany pod koniec zeszłego roku. Kurs funta brytyjskiego dzisiejszą sesję rozpoczął od lekkiego umocnienia wobec PLN, natomiast frank szwajcarski powoli zaczyna się zbliżać do wartości 3,87. Na tej parze mogą wystąpić większe wahania niż zwykle w związku z trwającymi dyskusjami w Polsce na temat ustawy kredytowej. Ostatnie pogłoski mówią to tym, że jej założenia są w praktyce niemożliwe do wdrożenia.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Koniunktura gospodarcza – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Niemcy
  • Raport ADP – USA
  • Tygodniowe zmiany zapasów paliwa – USA.
30.03.2016
Trześniowski