Poranny komentarz walutowy 5.02.2016

Ostatni dzień handlu na rynku walutowym rozpoczęliśmy wahaniami na parach złotówkowych. Dziś poznamy ważny dla notowań dolara raport z amerykańskiego rynku pracy.

Dolar poniósł wczoraj duże straty. Osłabienie do poziomu 1,12 który podczas czwartkowej sesji został osiągnięty, zmniejsza szanse na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w najbliższych miesiącach. Piątek para EUR/USD rozpoczęła od lekkiego spadku, ale mimo to kurs utrzymuje się powyżej 1,11. Dziś inwestorzy poznają raport z amerykańskiego rynku pracy. W obecnej sytuacji dolara pomóc mu może jedynie bardzo duży przyrost zatrudnienia.

Notowania złotego rozpoczęliśmy od mocniejszych wahań, które zazwyczaj o poranku nie występują. Euro po dzisiejszym słabszym odczycie zamówień w przemyśle w Niemczech osłabiło się z poziomu bliskiego 4,42 do 4,41. Szwajcarska waluta ostatnią sesję zakończyła dość mocno – po spadku do 3,93 nastąpiło silne dobicie do okolic 3,97. Od tego poziomu rozpoczęliśmy dzisiejszą sesję, którą z dużym prawdopodobieństwem złoty zakończy umocniony. Na parze USD/PLN widzimy wyraźne spowolnienie tendencji spadkowej. Średni kurs USD dziś rano wyniósł 3,94 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Raport z sytuacji na rynku pracy – USA
  • Raport dotyczący handlu zagranicznego – USA
  • Publikacja liczby aktywnych wież wiertniczych – USA.

 

05.02.2016
Aniela Agopsowicz