Poranny komentarz walutowy 5.04.2016

Dolar rozpoczął wtorkową sesję od umocnienia, natomiast złoty osłabił się wobec większości walut. Oprócz publikacji danych makro wpływ na kursy walut będą miały notowania ropy naftowej, która powróciła do spadków.

Amerykańska waluta rozpoczęła dzisiejszą sesję od umocnienia. Była to prawdopodobnie korekta, przed dalszym osłabieniem. Dolar niestety podczas wczorajszej sesji otrzymał słabe dane makro. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły mocniej niż prognozowano. Nastroje na rynku ogólnoświatowym również nie są zbyt sprzyjające. Wartość ropy naftowej kolejny dzień z rzędu spada. Dziś zostaną opublikowane wartości indeksu PMI dla sektora usług zarówno w Eurolandzie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od osłabienia wobec większości walut. Ostrzeżenie agencji Moody’s pierwotnie nie wpłynęło na notowania naszej waluty, gdyż ostatnie dane makro wskazują, że z naszą gospodarką wcale nie jest tak źle. Inwestorzy jednak uznali, że takich uwag nie należy ignorować – stąd prawdopodobnie dzisiejszy spadek wartości PLN. Euro umocniło się do poziomu 4,24, dolar podskoczył do wartości 3,73, za franka musieliśmy zapłacić dziś rano 3,89, natomiast za funta brytyjskiego trzeba było średnio zapłacić 5,31 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks PMI dla usług – Strefa Euro
  • Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
  • Sprzedaż detaliczna – Strefa Euro
  • Handel zagraniczny – USA
  • Indeks PMI dla usług – USA
  • Raport ISM dla usług – USA.
05.04.2016
Aniela Agopsowicz