Poranny komentarz walutowy 6.04.2016

Podczas dzisiejszej sesji zostanie opublikowany protokół z posiedzenia Fedu. Również Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Ropa naftowa powoli powraca do wzrostów, co poprawia nastroje na rynkach finansowych.

Główna para walutowa w dalszym ciągu jest niezdecydowana. Jej wahania wskazują na to, że siły euro i dolara rozkładają się mniej więcej po równo. Raz przeważa jedna waluta, raz druga. Wczorajsze dane makro opublikowane w USA były dobre. Indeks PMI dla usług wzrósł do 51,3 pkt z 49,7 pkt, natomiast raport ISM okazał się nieznacznie lepszy od prognoz. Po tych informacjach dolar umocnił się jedynie chwilowo. Dopiero dziś rano USD był bardziej aktywny i zszedł poniżej 1,1370. Przyczynił się do tego prawdopodobnie wzrost w chińskim sektorze usług, indeks PMI z 51,2 pkt podskoczył do 52,2 pkt. Inwestorzy niecierpliwie czekają na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,13 USD.

Wydarzeniem dnia dla złotego będzie dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wczorajsza sesja niestety nie zakończyła się zbyt dobrze dla naszej waluty. Kurs euro podskoczył do poziomu 4,26. Dopiero dziś rano złoty zaczął odrabiać straty. Również po skoku do 3,91 kurs franka powrócił do spadków. Dziś rano notowania pary CHF/PLN skierowały się w stronę 3,90. Być może dzięki poprawie sytuacji na rynku ropy naftowej. Dolar natomiast nie odpuszcza i kontynuuje rozpoczętą wczoraj fazę wzrostu. Dziś rano zbliżył się do 3,7490. Funt brytyjski mimo kilku prób wybicia powyżej 5,30 ponownie traci wobec naszej waluty. Średni kurs GBP wyniósł dziś rano 5,29 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wystąpienie publiczne człowieka zarządu EBC (Daniele Nouy) – Strefa Euro
  • Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA
  • Protokół z posiedzenia Fedu – USA.
06.04.2016
Trześniowski