Poranny komentarz walutowy 8.06.2016

Środek tygodnia przyniósł niewielkie umocnienie złotego wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Dziś swoje posiedzenie zakończy RPP, która prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy solidnie osłabiły dolara. Kurs EUR/USD z poziomu 1,11 podskoczył do wartości 1,13, która stabilnie utrzymywała się przez ostatnie dwie sesje. Prawdopodobnie będzie tak również i dziś. Kalendarium makro oprócz popołudniowego raportu o stanie zapasów paliwa w USA nie zawiera nic, co mogłoby przyczynić się do gwałtownych zmian w notowaniach tych dwóch walut. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Gorszy okres dolara sprzyja naszej walucie. Poniedziałkowe wystąpienie publiczne J. Yellen niestety nie wpłynęło kojąco na uczestników rynku. Złoty dzisiejszą sesję rozpoczął od umocnienia wobec euro do wartości 4,34. Podobnie sytuacja wyglądała na parze z dolarem i frankiem. Kursy tych walut zeszły kolejno do 3,82 i 3,95. Notowania funta w ostatnich dniach moją bardzo zmienny przebieg. Środową sesję rozpoczęliśmy od umocnienia złotego wobec brytyjskiej waluty do 5,54. Dziś około godziny 12 zakończy się posiedzenie RPP, której po raz ostatni będzie przewodniczył Marek Belka. Inwestorzy oraz analitycy nie spodziewają się zmian w wysokości stóp procentowych.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja konsumencka – Szwajcaria
  • Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
  • Zakończenie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej – Polska
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA.
08.06.2016
Aniela Agopsowicz