Poranny komentarz walutowy 9.05.2016

Zapowiada się ciekawy tydzień na rynku walutowym. Tym razem otrzymamy sporą dawkę danych z Europy, które wpłyną na kurs głównej pary walutowej. W centrum uwagi inwestorów będą doniesienia dotyczące rewizji ratingu Polski przez agencję Moody’s. Oficjalne informacje poznamy już w piątek.

Prawdopodobieństwo dwóch podwyżek stóp procentowych w USA spadło praktycznie do zera. Dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane w piątek były bardzo mieszane. Liczba nowych miejsc pracy była bardzo niska – w sektorze pozarolniczym wyniosła 160 tys. natomiast czas pracy i płaca nieznacznie wzrosły. Co zrobi Fed? Okaże się w czerwcu. Teraz inwestorzy zapewne skupią się na kolejnych danych makro oraz wystąpieniach publicznych członków Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach duży wpływ na zmienność EUR/USD będą mieć przede wszystkim dane napływające z Europy. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,14 USD.

Złoty wbrew wszelkim obawom prawdopodobnie wycenił już ewentualne obniżenie ratingu Polsce przez agencję Moody’s. Nasza waluta jest słaba, ale raczej w notowaniach z euro nie wyjdzie powyżej 4,50, aktualnie znajduje się poniżej 4,42. Dolar po piątkowych mieszanych danych z rynku pracy rozpoczął dzień od lekkiego osłabienia wobec naszej waluty. Kurs spadł do 3,86. Frank szwajcarski oddalił się od poziomu 4,00, aktualnie kieruje się w stronę 3,98. Być może po publikacji kwietniowego poziomu inflacji ze Szwajcarii ponownie się umocni, o ile wypadnie ona zgodnie z prognozami. Funt brytyjski rozpoczął sesję od spadku z poziomu 5,60 do 5,57. Oprócz czwartkowego posiedzenia Banku Anglii istotne dla tej waluty będą poszczególne publikacje makro.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Zamówienia w przemyśle – Niemcy
  • Inflacja konsumencka – Szwajcaria
  • Indeks cen nieruchomości – Wielka Brytania
  • Wystąpienie publiczne szefa Fed z Chicago (Charles Evens) – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa Fed z Minneapolis (Neel Kashkari).
09.05.2016
Trześniowski