Poranny komentarz walutowy 9.06.2016

Dolar cały czas jest słaby, natomiast nasza waluta od kilku dni eksponuje swoją siłę. Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy zwrócą uwagę jedynie na przemówienie prezesa EBC Mario Draghiego.

Głowna para walutowa wczoraj wieczorem i dzisiaj rano testowała poziom 1,14. Dotarcie do tej granicy oznacza, że dolar cały czas słabnie. Wydawało się, że wieczorny raport dotyczący spadku zapasów ropy naftowej w USA będzie pozytywnym impulsem dla dolara. Niestety inwestorom w pamięci pozostają fatalne dane z rynku pracy. Być może sytuacja na parze EUR/USD odmieni się po przyszłotygodniowym powiedzeniu Fedu. Do tego czasu negatywny nastrój powinien zniknąć z rynku. Średni kurs euro wyniósł dziś o poranku 1,13 USD.

Nasza waluta od początku tygodnia umocniła się wobec euro o około 7 groszy. Podczas wczorajszej sesji kurs dotarł do poziomu 4,31 i prawdopodobnie dziś złoty będzie próbował utrzymać tę wartość. Z utrzymującego się na rynkach wschodzących dobrego nastroju nasza waluta skorzystała również na parze USD/PLN. Kurs dotarł do poziomu 3,78, który stanowi prawie dwumiesięczne minimum. Notowania CHF/PLN utrzymują się stabilnie, z niewielkimi wahaniami w przedziale 3,94-3,96. Dzisiejszą sesję frank rozpoczął od lekkiego umocnienia wzbijając się z 3,94 do 3,95. Funt brytyjski mimo wczorajszych bardzo dobrych danych o produkcji przemysłowej schodzi poniżej poziomu 5,50. Dziś rano osiągnął dwumiesięczne minimum 5,48 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
  • Handel zagraniczny – Niemcy
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Dreghiego – Strefa Euro
  • Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych – USA.
09.06.2016
Trześniowski