Raport ADP rozczarował (komentarz walutowy 5.01.2017)

Zmienność na rynku walutowym była dziś dość wyraźna. Rozczarowujący dla wielu inwestorów okazał się wczorajszy protokół z posiedzenia Fedu, co miało przełożenie na dzisiejsze notowania. W centrum uwagi pozostają dane makro, z których najistotniejsze wydają się być te napływające ze Stanów Zjednoczonych.

Dolar słabnie

Podczas dzisiejszej sesji wyraźne osłabienie zanotowała amerykańska waluta, która jeszcze kilka dni temu wydawało się, że kieruje się w stronę parytetu. Rozczarowujący jednak okazał się protokół z ostatniego posiedzenia Fedu, z którego wynika, że podwyżki nie będą tak dynamiczne jak rynek tego oczekiwał. Również dzisiejsza publikacja raportu ADP nie wypadła najlepiej – w grudniu wzrost liczby nowozatrudnionych wyniósł jedynie 153 tys. wobec prognozy 170 tys. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,05 USD.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Dobry początek sesji

Krajowa waluta rozpoczęła dzisiejszą sesję na bardzo dobrym poziomie. Wartość 4,35 za euro, którą mogliśmy przez chwilę obserwować, niestety nie utrzymała się. Kurs EUR/PLN w ciągu dnia dotarł do 4,38. Przyczyniły się do tego przede wszystkim czynniki globalne. Średni kurs euro podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wyniósł 4,37 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Wahania na USD/PLN

Czwartkowa sesja okazała się nieprzychylna dla dolara, który po kilkudniowym umocnieniu zszedł z wartości 4,23 do poziomu 4,13 na parze ze złotym. Amerykańska waluta ma jeszcze szanse odzyskać siły, jeśli jutrzejszy raport z amerykańskiego rynku pracy będzie, chociaż zgodny z prognozami. Dzisiejszy wskaźnik ADP niestety tego nie zwiastuje. Średni kurs USD wyniósł dziś 4,15 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Dane o inflacji umocniły franka

Opublikowane dziś rano dane dotyczące inflacji w Szwajcarii okazały się zgodne z prognozami, co przyczyniło się do umocnienia franka wobec złotego. Kurs dotarł do poziomu 4,08, niestety niepewność związana z globalnymi nastrojami spowodowała wahania, które nie pozwoliły na dalszy wzrost w stronę 4,10. Szwajcarska waluta pozostaje bardzo czujna na wszelkie czynniki ryzyka, co będzie się w najbliższym czasie objawiało wyraźniejszymi zmianami na parze CHF/PLN. Dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 4,08 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Zmienność funta i dobre dane makro

Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla usług z Wielkiej Brytanii wielu inwestorów zaskoczył pozytywnie. Kolejny wzrost oznacza, że ten sektor gospodarczy wcale nie ma się tak źle jak dotąd uważano. Kurs funta początkowo poszybował w górę do poziomu 5,13 jednak w dalszej części dnia powrócił do wartości 5,10. Inwestorzy z większą niecierpliwością będą wyczekiwać kolejnych danych makro. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,11 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

05.01.2017
Katarzyna Orawczak