Recesja – czas przypomnieć sobie termin. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 5– 9.08.2019

Z Niemiec napływają bardzo słabe dane dotyczące przemysłu. Według ekonomistów recesja może zagrozić też Polsce. Całej Europie ciąży natomiast niepewność dotycząca Brexitu oraz niemniej skomplikowana sytuacja we włoskim parlamencie – w tych przypadkach widmo wyborów będzie mieć znaczenie na wahaniach kursów europejskich walut.

Na świecie 7 juanów za jednego dolara – z taką rzeczywistością musiały się zmierzyć rynki w pierwszym tygodniu najbardziej wakacyjnego na rynkach finansowych miesiąca. Odnotowany w poniedziałek kurs juana osiągnął poziom nienotowany od 2008 roku. Osłabienie waluty chiński bank centralny uzasadnił ostrzeżeniami prezydenta Trumpa o kolejnych cłach na towary eksportowe. To kolejny krok ku zaostrzeniu konfliktu, odbijającego się szerokim echem na światowych rynkach. Słabnąca za Wielkim Murem koniunktura gospodarcza i ograniczanie zakupów zza granicy przez Chińczyków będą powoli odbijać się na dostawcach nie tylko z USA, ale i z Europy.

Kręcimy się wokół dolara

Po ogłoszeniu wprowadzenia dodatkowych ceł na towary z Chin, władze USA bacznie przyglądają się sytuacji dolara, dlatego wskazały, że słaby juan w nieuczciwy sposób obniża cenę eksportu Kraju Środka. Ryzyko wojny walutowej jako rozwinięcia wojny handlowej nieco zmienia sytuację dolara. Ale nie dla wszystkich stanowi powód do lęku. Arabia Saudyjska nadal stosuje stały kurs wymiany dolara, podczas gdy kursy innych walut ulegają zmianom. Średni kurs EUR/USD jest zbliżony do tego, co obserwowaliśmy pod koniec poprzedniego tygodnia i wynosi 1,11.

EUR/USD

EURUSD_kursy walut_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantorpl_ekantor
źródło: Bankier.pl

Euro wraca do kursu z maja

Komisja Europejska z 4,2 do 4,4 procent podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 rok, przy średniej UE na poziomie 1,6 procent w przyszłym roku. Niemiecka produkcja odnotowała w czerwcu spadek 5,2 w skali roku, a według ekonomistów załamanie to może mieć też wpływ na kraje sąsiedzkie. Mimo iż część europy stoi przed groźbą recesji to aktualnie Polska gospodarka wygląda całkiem nieźle na tle europejskich mocarstw. Złotówka jest jednak wrażliwa na globalne zawirowania na rynkach, stąd kurs euro dochodzi w tym tygodniu do półrocznego maksimum. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,32.

EUR/PLN

EURPLN_kursy walut_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantorpl_ekantor
źródło: Bankier.pl

Swobodny dryf

Chińska presja wywołana spadkiem wartości juana, oficjalne oświadczenie Departamentu Skarbu USA i oskarżenie o manipulacje walutą nie są dla złotego dobrymi informacjami. Zwykle kurs polskiej waluty jest skorelowany z tym, co dzieje się na światowych rynkach. Co prawda kurs w parze USD/PLN oddalił się od maksimów osiągniętych 1 sierpnia, jednak złotówka nadal ma problem z odparciem siły dolara. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,85.

USD/PLN

USDPLN_kursy walut_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantorpl_ekantor
źródło: Bankier.pl

Bezpieczna przystań

Zainteresowanie obligacjami skarbowymi i walutą szwajcarską jest naturalną odpowiedzią inwestorów na sytuacje takie jak konflikty zbrojne czy wojny handlowe. Frank jako bezpieczna przystań rośnie na wartości. To nie musi być powodem do radości nie tylko dla osób z kredytami w tej walucie, ale i staje się nawet pewnym problemem także dla samych Szwajcarów. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,96.

CHF/PLN

CHFPLN_kursy walut_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantorpl_ekantor
źródło: Bankier.pl

Brexit zakończy problemy funta?

Kiedy Izba Gmin odpoczywa, brytyjski premier zastanawia się nad rozpisaniem wcześniejszych wyborów i przygotowuje dla rodaków program ulg, które w drastycznej sytuacji mogą ukoić ból po Brexicie bez umowy. Mniejsze znaczenie w tej sytuacji dla kursu funta mają wskaźniki PMI dla przemysłu czy wartość PKB, bardziej istotne jest coraz widoczniejsze hamowanie gospodarki. Przedłużająca się niepewność a propos wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nadwyręża funta kolejny tydzień. Coraz bardziej prawdopodobne staje się, że brytyjska waluta zareaguje solidnym spadkiem wartości w ramach mechanizmu łagodzącego skutki twardego Brexitu. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,66.

GBP/PLN

GBPPLN_kursy walut_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantorpl_ekantor
źródło: Bankier.pl
09.08.2019
Trześniowski