Rynek pracy w Polsce. Komentarz walutowy 18.12.2017

Przedświąteczny tydzień rozpoczyna się skromnym kalendarzem makroekonomicznym. Dziś rynek zapozna się z inflacją konsumencką w strefie euro, a w Polsce zaprezentowana zostanie sytuacja na rynku pracy. W nadchodzących dniach kluczowe znaczenie będą mieć losy reformy podatkowej w USA.

 

Czas na reformę podatkową w USA
Czy jest temat, który silniej może przykuwać uwagę przed świętami jak zmiany w systemie podatkowym w USA? Donald Trump planował podpisać ustawę jeszcze przed przerwą świąteczną i nie można wykluczyć, że uda mu się tego dokonać. Rynek zakłada, że głosowanie w tej sprawie może się odbyć już we wtorek.

 

Inflacja konsumencka w strefie euro

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek prezentuje się skromnie. O godzinie 11:00 opublikowane zostały dane na temat inflacji w strefie euro za listopad, które były zgodne z wcześniejszymi prognozami. W dodatku rynek pamięta o ostatnim, “gołębim” wystąpieniu prezesa ECB po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych.

 

Polska: sytuacja na rynku pracy

W nadchodzących dniach kilka interesujących danych zaprezentowanych zostanie w Polsce. Dziś o godzinie 14:00 GUS poda informacje na temat sytuacji na rynku pracy. Jutro natomiast poznamy produkcję przemysłową oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Dla złotego ważniejsza może okazać się atmosfera na szerokim rynku. Trudno bowiem upatrywać, by odczyty miały zmienić stanowisko RPP.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

11:00 Inflacja konsumencka – Strefa Euro
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI- Wielka Brytania
14:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska

18.12.2017
Katarzyna Orawczak