Słabszy okres złotego (komentarz walutowy 12.04.2017)

W połowie tygodnia uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na niepokojach geopolitycznych, które skutkują odwróceniem się od ryzyka. Traci na tym polska waluta.

 

Wzrost i spadek

Pierwsza część dnia przyniosła próbę umocnienia pozycji wspólnej waluty, która zakończyła się spadkiem. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło kluczowych danych zarówno ze Strefy Euro, jak i USA. W związku z powyższym ruch w głównej parze zależny był przede wszystkim od piętrzących się napięć geopolitycznych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W tle wybory

Silniejszą pozycję utrzymuje natomiast euro względem polskiej waluty. Nastroje ogólnoświatowe nie sprzyjają bowiem ryzykownym aktywom. Złoty traci więc w notowaniach od poniedziałku. W najbliższych dniach duża część uwagi rynku koncentrować się będzie na wyborach prezydenckich we Francji, których pierwsza tura będzie mieć miejsce 23. kwietnia. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kalendarz nie przykuwa wzroku

Silniejszy jest wciąż również dolar wobec złotego. Kurs USD/PLN zdołał pokonać barierę 4,00. W trakcie dzisiejszej sesji zabrakło istotnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Po południu rynek zapozna się jedynie z tygodniową zmianą zapasów paliw, natomiast wieczorem przedstawiony zostanie budżet federalny. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,00 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane o inflacji

Lokalnie uwagę zwróciły dziś dane odnoszące się do inflacji bazowej w Polsce. Dynamika inflacji przyśpieszyła względem poprzedniego odczytu i przy oczekiwaniach na poziomie 0,5% wyniosła ona 0,6%. Notowania pary CHF/PLN przebiegały dziś relatywnie spokojne, jednak ze zwiększonym apetytem wobec franka, który był wypracowywany od początku tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt powyżej 5 złotych

Dziś uwagę inwestorów mogły przyciągnąć dane z Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnią aprecjację funta, która sprawiła, że wartość GBP/PLN przewyższyła poziom 5,00. Stopa bezrobocia okazała się zgodna z prognozami i wyniosła 4,7%, natomiast ilość wniosków dla bezrobotnych wzrosła o 25,5 tys. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,00 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.04.2017
Katarzyna Orawczak