Słowa bankierów i dane. Komentarz walutowy 23.02.2018

Europejski Bank Centralny zachowuje ostrożność, zarówno w czynie, jak i w słowie – tak wynika z wczorajszych minutek. W piątek zainteresowanie inwestorów zwraca się w kierunku danych z Europy oraz wystąpień bankierów.

 

Dane z Europy: PKB Niemiec, inflacja w Strefie Euro
Piątkowy kalendarz danych to przede wszystkim informacje z Niemiec i Strefy Euro. O godzinie 08:00 opublikowany został finalny odczyt niemieckiego PKB. Zaskoczenia nie było i dane wypadły zgodnie z prognozami. O godzinie 11:00 poznamy natomiast inflację konsumencką w Eurolandzie.

 

Wystąpienia bankierów z Fed i ECB
W drugiej części dnia inwestorzy skupią się na wystąpieniach bankierów. Co prawda w tym tygodniu poznaliśmy minutki z posiedzeń dotyczących stóp procentowych, to jednak warto zwrócić uwagę, że posiedzenia decydentów zarówno europejskich jak i amerykańskich, odbywały się jeszcze przed zawirowaniami na giełdzie.

 

“Gołębie” stanowisko ECB
Wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia ECB zaprezentował się “gołębio”. Presja inflacyjna jest niska, stopy procentowe pozostaną niezmienne przez bliżej nieokreślony czas, nawet po wygaśnięciu programu QE.

 

Wydarzenia gospodarcze:
08:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Niemcy
11:00 Inflacja konsumencka – Strefa Euro
16:15 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA
19:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) – Strefa Euro
19:30 Wystąpienie szefa Fed z Cleveland (Loretta Mester) – USA
21:40 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA

23.02.2018
Katarzyna Orawczak