Spadek napięcia, dobre nastroje. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 2-6.09.2019

Nadzieje wiązane z bezproblemowym Brexitem po zmianie na stanowisku premiera w Wielkiej Brytanii wygasły ostatecznie we środę. Przegłosowano bowiem ustawę blokującą rządowi możliwość przeprowadzenia bezumownego wyjścia z UE do 31 października. To w połączeniu z przedterminowymi wyborami oznacza, że technicznie po uzyskaniu zgody UE można odroczyć datę Brexitu, ale obecny premier uważa to rozwiązanie za bezsensowne.

Na południu Europy koniec tygodnia to pozytywne informacje z Włoch, gdzie uformowany został nowy rząd koalicyjny Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Za oceanem, mimo iż od prezydenta Trumpa trudno spodziewać się pozytywnych intencji czytając wpisy na Twitterze, rozmowy między USA a Chinami wciąż toczą się wokół szeroko pojętych negocjacji. Nie przeszkadzają temu ani nowe cła na chińskie towary ani niepewność co do eskalacji konfliktu po wyborach w USA.

Osłabienie dolara wobec euro

Europejska waluta zaczęła umacniać się do dolara. A pomogło jej w tym oddalenie możliwości Brexitu bez umowy oraz pozytywne rozwiązanie kryzysu rządowego na półwyspie Apenińskim. Publikowane w tym tygodniu dane o sytuacji w przemyśle nieco poprawiły ogólne PMI dla Strefy Euro, ale nadal widać obciążenie fatalną kondycją niemieckiego sektora przemysłowego (PMI 43,5). Wśród liderów Starego Kontynentu jest Francja z PMI wzrastającym z niechlubnego 49,7 na pozytywne 51,1. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD- kursy walut - ekantor pl - kantor internetowy - wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Stabilny złoty

W porównaniu z końcem sierpnia złotówka nowy miesiąc otwiera w znacznie lepszej kondycji. Co prawda spadki w parze EUR/PLN nie są wielkie, widać jednak wyraźne oddalenie od granicy 4,40 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,34.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut - ekantor pl - kantor internetowy - wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Złoty też czeka na dane z rynku pracy w USA

Dolar nieco oddalił się od bolesnego kursu w okolicach 4 zł. Zaś dobre informacje z amerykańskiej gospodarki (raport o szacunkowej zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz ISM dla usług) w połączeniu z chwilowym spokojem na linii Waszyngton-Pekin to dla złotego informacje pozytywne. Rynki czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą sytuację zmienić. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 3,93.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut - ekantor pl - kantor internetowy - wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Frank przestał drożeć

Opublikowane w poniedziałek indeksy PMI dla przemysłu są lepsze dla Polski niż dla Szwajcarii (odpowiednio 48,8 i 47,2), choć w obu przypadkach odczyt poniżej 50 nie jest powodem do świętowania. Frank w tym tygodniu potaniał. Być może sprawi to, że wkrótce będzie można nad Wisłą kupić zaprezentowany przez SNB nowy szwajcarski banknot o nominale 100 franków za mniej niż 400 zł. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,97.

CHF/PLN

CHF PLN - kursy walut - ekantor pl - kantor internetowy - wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Brytyjski cyrk

Mimo porażki w parlamencie premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że rząd czyni postępy w rozmowach z UE, a kraj jest na Brexit dobrze przygotowany. Niepowodzenia Partii Konserwatywnej nie wpływają na funta negatywnie. Jego wzrosty wobec dolara wyhamowały bardziej po danych o ograniczaniu wydatków brytyjskich firm i konsumentów (PMI dla usług z 51,4 do 50,6) niż po informacji, że nawet w najbliższej rodzinie premiera nie ma konsensusu co do warunków Brexitu. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,83.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut - ekantor pl - kantor internetowy - wymiana walut online
źródło: Bankier.pl
06.09.2019
Trześniowski