Spadek zatrzymany (komentarz walutowy 30.05.2017)

Wtorkowa sesja przyniosła wyhamowanie spadku w głównej parze walutowej, który od kilku dni towarzyszył euro. Wraz z początkiem tygodnia przebudziły się niepokoje polityczne związane z wyborami we Włoszech. Przed czerwcowym posiedzeniem FOMC również dane makro wzbudzają spore zainteresowanie wśród inwestorów.

 

Chwila oddechu

W głównej parze euro próbuje podnieść się po ostatnich spadkach, które rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym tygodniu. Nastroje jednak nie do końca służą wspólnej walucie. Odnowiły się bowiem obawy o przedterminowe wybory we Włoszech, natomiast prezes ECB – Mario Draghi – nie zdołał podsycić wczoraj apetytów co do wycofywania się banku z ultra-luźnej polityki. Dziś średni kurs euro wyniósł więc 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty trzyma pozycję

Do gwałtownych zmian nie doszło w parze EUR/PLN, choć na przestrzeni kilku dni pojawiły się wahania to, jednak oscylowały one wokół wartości 4,17-4,18. W trakcie dzisiejszej sesji pojawiało się kilka danych z państw Europy. Uwagę zwróciła m.in. słabsza od prognoz wstępna inflacja konsumencka w Niemczech. Nie zabrakło również informacji z Francji. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,17 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na dane

W górę powędrował dziś kurs dolara, jednak wzrost ten został wymazany. Jeszcze dziś rynek zapozna się za danymi z USA, jednak najwięcej uwagi skupiać będą piątkowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy. To one bowiem mogą pomóc wskazać, jaką ścieżkę obierze Fed i na ilu podwyżek można spodziewać się w 2017 roku. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce cisza

Kolejny dzień upłynął bez krajowych danych. Publikacje z Polski pojawią się dopiero jutro. Inwestorzy mieli jednak okazję zapoznać się ze szwajcarskim indeksem instytutu KOF, obrazującym możliwe zmiany w gospodarce tego kraju. Wskaźnik zaprezentował się poniżej prognoz. Para frank- złoty wciąż związana jest z nastrojami globalnymi. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,82 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepokoje w parze z funtem

Niepewność przed wyborami w Wielkiej Brytanii rośnie, a to nie sprzyja notowaniom funta. Oliwy do ognia dolewa ryzyko braku porozumienia pomiędzy Londynem, a Unią Europejską. Negocjacje związane z Brexitem rozpoczną się najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,81 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

30.05.2017
Katarzyna Orawczak