Spokój na rynku (komentarz walutowy 10.07.2017)

Kolejny tydzień rozpoczął się małą ilością danych makroekonomicznych, a to sprawia, że relacje zachodzące na wykresach walutowych są w dużej mierze pogłosem wiadomości jakie pojawiły się tuż przed weekendem. W Polsce zaprezentowany został dziś raport o inflacji.

Bez większych zmian
Skromny kalendarz makroekonomiczny nie miał potencjalnie możliwości wpłynąć znacząco na relację zachodzącą w głównej parze walutowej. W związku z powyższym kurs EUR/USD podąża torem wyznaczonym przed weekendem, kiedy to zostały zaprezentowane – tak ważne z punktu widzenia dalszych decyzji Fed – dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Dziś niewiele danych
Dziś w Europie pojawiło się co prawda kilka danych z Europy, choć ich znaczenie dla rynku było marginalne. Z samego rana zaprezentowane zostały informacje na temat handlu zagranicznego w Niemczech, natomiast po godzinie 10:00 rynek zapoznał się z indeksem Sentix, obrazującym oczekiwania inwestorów. Wskaźnik ten spadł w porównaniu do ubiegłego odczytu. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Piątkowe payrolls
Tuż przed weekendem dolar zmierzył się z informacjami z rynku pracy. Czwartkowy raport ADP przyniósł duże rozczarowanie, które zostało podsycone oficjalnymi dane z rynku pracy. Chodzi przede wszystkim o -tak ważną w kontekście Fed – dynamikę płac. Dziś w kalendarzu zabrakło danych ze Stanów Zjednoczonych, a średnia wartość amerykańskiej waluty osiągnęła 3,71 PLN .
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Raport o inflacji
Lokalnie uwagę przykuwała dziś jedyna pozycja w kalendarzu. Mowa o raporcie dotyczącym inflacji. Zresztą niemalże cały tydzień w Polsce skupiony będzie właśnie na wskaźnikach związanych z inflacją. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,84 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Pusty kalendarz makro
W piątek z Wielkiej Brytanii napłynęły słabsze odczyty, co osłabiło notowania funta. W nadchodzących dniach nie zostanie jednak zaprezentowanych zbyt wiele danych z tego kraju. Jedynie w połowie tygodnia pojawią się informacje na temat stanu bezrobocia. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

10.07.2017
Katarzyna Orawczak