Chat with us, powered by LiveChat

Spokojny czwartkowy handel (komentarz walutowy 16.02.2017)

Ubogi w dane makro czwartek nie przyniósł wielu zmian na rynku walutowym. Inwestorzy skupili się na analizie dotychczasowych publikacji. Złoty zanotował niewielką stratę wobec euro i franka szwajcarskiego.

Kontynuacja wzrostu dolara

Amerykańska waluta korzysta ze sprzyjających warunków do umocnienia. Dolar napędzany z jednej strony dobrymi danymi makro a z drugiej nadzieją inwestorów na zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych dotarł dziś do wartości 1,0660. Fala optymizmu wywołana wypowiedzią Janet Yellen prawdopodobnie utrzyma się do czasu pojawienia się innego silniejszego impulsu. Dzisiejszy średni kurs EUR/USD wyniósł 1,06.

EUR/USD

Źródło: Bankier.pl

Stabilnie na EUR/PLN

Podczas czwartkowej sesji kurs EUR/PLN utrzymywał się stabilnie w okolicy poziomu 4,30 z niewielkimi wahaniami. Wbrew wszelkim oczekiwaniom inwestorów zaskoczyła pozytywnie dzisiejsza publikacja dotycząca zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce. Prognozy wskazywały na wzrost zatrudniania rok do roku o 2,8% natomiast wyniósł on 4,5%. Podobnie sytuacja wyglądała z wynagrodzeniem, które wzrosło o 4,3% wobec 4%. Złoty jednak pozostał obojętny na te informacje. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,30 PLN.

EUR/PLN

Źródło: Bankier.pl

Chwilowe wyhamowanie

Dzisiejsza publikacja danych makro z USA dotycząca nowych pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budowli rozczarowała inwestorów, co spowodowało spowolniła aprecjację dolara. Kurs USD/PLN poruszał się dziś w obrębie poziomu 4,05. Silniejszych wahań należy się spodziewać jutro. Na piątek zostały zaplanowane publikacje ważnych danych z Polski – produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa oraz wynik sprzedaży detalicznej. Dzisiejszy średni kurs dolara wyniósł 4,04 PLN.

USD/PLN

Źródło: Bankier.pl

Zmienność notowań franka

Złoty w dalszym ciągu traci wobec franka. Dziś jedynie przez chwilę zbliżył się do poziomu 4,03. Przyczyn osłabienia naszej waluty należy doszukiwać się w dużej liczbie czynników ryzyka, które pojawiły się na rynku walutowym. Inwestorzy przez to zaczęli szwajcarską walutę traktować, jako bezpieczną przystań. Dzisiejszy średni kurs CHF wyniósł 4,05 PLN.

CHF/PLN

Źródło: Bankier.pl

Trudny czas funta

Ostatnie dni były trudne dla funta. Należy przyzwyczaić się do tego, że zmienność na parze GBP/PLN może być dość wysoka. W szczególności za każdym razem, gdy zostanie poruszony temat Brexitu. Inwestorzy bacznie natomiast analizują każde pojawiające się dane makro z Wielkiej Brytanii. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,05 PLN.

GBP/PLN

Źródło: Bankier.pl

 

16.02.2017
Katarzyna Orawczak