Spokojny początek emocjonującego tygodnia. Komentarz walutowy 22.01.2018

Czwarty poniedziałek stycznia zapowiada się spokojnie. Przy skromnym kalendarzu makroekonomicznym, uwaga inwestorów skupiona będzie na wiadomościach politycznych. Wydarzeniem tygodnia jest czwartkowe posiedzenie ECB. 

 

„Government shutdown” w USA

Można powiedzieć… stało się. Amerykańskim politykom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia, co skutkowało “government shutdown”, które trwa już trzeci dzień. Zawiesiło to pracę części administracji, jednak tej części, której nieobecność nie wywołuje większych obaw. Sad też reakcja dolara na tę wiadomość jest spokojna.

 

Koalicja w Niemczech coraz bliżej

Sytuacja w niemieckiej polityce już niejednokrotnie zdołała wprowadzić zamieszanie na wycenie euro. Zza zachodniej granicy tym razem napływają informacje o wstępnym porozumieniu w tej kwestii. W trakcie minionego weekendu namawiał do tego lider SPD Martin Schultz. Część partii nie udało się jednak przekonać. Nawiązanie kolacji zdjęłoby widmo przedterminowych wyborów, których wynik i tak mógłby być podobny do tych z września.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie ECB

W czwartek 25.01 stycznia Europejski Bank Centralny opublikuje decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. W tej kwestii trudno spodziewać się zmian, co nie oznacza, że nie pojawią się one na innej płaszczyźnie. Po ostatnich minutkach rynek zastanawia się czy są szansę na koniec programu QE w tym roku. Niewykluczone, że Mario Draghi retoryką będzie próbował wyhamować ewentualną aprecjację euro.

 

Sytuacja na parach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
Spotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa)
14:00 Koniunktura gospodarcza – Polska

22.01.2018
Katarzyna Orawczak