Chat with us, powered by LiveChat

Spokojny początek roku na rynku walutowym (komentarz walutowy 2.01.2017)

Pierwsza sesja w tym roku na rynku walutowym przebiegła dość spokojnie. Wiele państw jeszcze nie wkroczyło w noworoczny handel i miało dzień wolny. Złoty rozpoczął 2017 rok od niewielkiego osłabienia zwłaszcza wobec dolara.

Umocnienie dolara

Dolar, mimo nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych nieznacznie zyskał dziś wobec euro. Kurs głównej pary walutowej zszedł dziś poniżej poziomu 1,05. Siła dolara zapewne ukryta jest w nadziejach uczestników rynku na kolejne podwyżki stóp procentowych, które Fed zapowiedział na ostatnim posiedzeniu banku centralnego. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,04 USD.

EUR/USD

kurs euro, dzisiejszy kurs euro

Źródło: Bankier.pl

Słaby początek złotego

Pierwsza sesja w tym roku nie była zbyt dobra dla naszej waluty. Mimo całkiem dobrych danych makro – wzrost indeksu PMI dla przemysłu – para EUR/PLN dotarła w pobliże poziomu 4,42. W kolejnych dniach możemy spodziewać się stabilizacji tych walut w okolicy wartości 4,40. Dzisiejsza średnia wartość euro wyniosła 4,41 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, dzisiejszy kurs euro

Źródło: Bankier.pl

Silny dolar   

Amerykańska waluta rozpoczęła Nowy Rok od niewielkiego umocnienia wobec złotego. Kurs USD/PLN przebił się chwilowo ponad wartość 4,21. Więcej emocji jednak będziemy obserwować jutro, gdy powrócą główni uczestnicy handlu na rynku walutowym. Na jutro również zostało zaplanowanych kilka publikacji makro, które prawdopodobnie przyczynią się do silniejszych wahań na parach powiązanych z dolarem. Dzisiejsza średnia wartość USD wyniosła 4,20 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, dzisiejszy kurs dolara, kurs USD

Źródło: Bankier.pl

Stabilnie na parze CHF/PLN

Dzisiejsza sesja odbyła się również bez Szwajcarii, która jeszcze świętuje Nowy Roku. Notowania pary CHF/PLN na początku były dość stabilne, dopiero bliżej południa frank szwajcarski zaczął się umacniać. Złoty mimo pozytywnych nastrojów związanych z informacja o wkroczeniu w inflację oraz wzroście indeksu PMI dla przemysłu nie był jeszcze w stanie wybić się z trendu. Dzisiejsza średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.

CHF/PLN

dzisiejszy kurs franka, kurs franka szwajcarskiego

Źródło: Bankier.pl

W oczekiwaniu na ważne wydarzenia

Pierwsza sesja w tym roku nie przyniosła dużych zmian w notowaniach pary GBP/PLN. Kurs wahał się dziś w przedziale 5,14-5,19. Oczy wszystkich inwestorów w nadchodzących miesiącach będą zapewne zwrócone w stronę Theresy May oraz doniesień dotyczących oficjalnego rozpoczęcia procedury opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Również w najbliższych dniach poznamy klika ważnych danych makro, które naświetlą nam sytuację gospodarczą Zjednoczonego Królestwa. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,18 PLN.

GBP/PLN

dzisiejszy kurs funta, kurs funta, kurs GBP

Źródło: Bankier.pl

02.01.2017
Katarzyna Orawczak