Spokojny początek wiosny (komentarz walutowy 20.03.2017)

W poniedziałek waluty utrzymują relację zapoczątkowaną w połowie zeszłego tygodnia. Dolar pozostaje słaby, a skromny kalendarz makro nie sprzyja zmianie rynkowego sentymentu.

 

Dolar pozostaje słaby

“Gołębi” przekaz ze strony Fed po ostatnim posiedzeniu FOMC, na którym doszło do podniesienia stóp procentowych – nie sprzyja dolarowi. Od środy wieczór kurs EUR/USD utrzymuje się powyżej wartości 1,07. W najbliższych dniach inwestorzy zwrócą więc uwagę na wystąpienia poszczególnych członków Fed. Jeżeli zmienią retorykę to niewykluczone, że pozycja dolara zacznie się umacniać. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Ryzyko wyciszone

Ogólnoświatowe nastroje sprzyjają notowaniom złotego. W trakcie dzisiejszej sesji opublikowane zostały dane dotyczące inflacji producenckiej w Niemczech i choć w ujęciu miesięcznym odczyt ten mógł rozczarować, to patrząc z perspektywy rok do roku inflacja wzrosła z poziomu 2,4% do 3,1%. Dla euro znaczenie może mieć dzisiejsza, pierwsza debata pomiędzy kandydatami na fotel prezydencki we Francji. Dziś średnia wartość kursu EUR/PLN wyniosła 4,28.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Ważne wystąpienia w USA

Poniżej wartości 4,00 utrzymuje się wciąż dolar w parze z polską walutą. Dziś w godzinach popołudniowych rynek zwróci uwagę na wstąpienie Charlesa Evansa z oddziału Fed w Chicago, a w następnych dniach swoją postawę zaprezentują m.in. William Dudley oraz Janet Yellen. Natomiast dziś – tuż po północy czasu polskiego – wystąpi Donald Trump. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,98 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank poniżej bariery

Spokojnie prezentuje się również dzisiejszy wykres złotego z frankiem, mimo że piątkowe dane z kraju okazały się niemiłą niespodzianką. Kalendarz makro dla Polski w rozpoczynającym się dziś tygodniu prezentuje się wyjątkowo skromnie. Można się więc spodziewać, że złoty pozostanie pod wpływem nastrojów globalnych. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,99 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit czas zacząć

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd Wielkiej Brytanii rozpocznie procedurę Brexitu w przyszłym tygodniu. Premier Theresa May wyśle oficjalny list w tej sprawie 29. marca. Do tego czasu odwiedzi Walię, Szkocję oraz Irlandię, a z kraju napłynie kilka interesujących danych. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,93 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.03.2017
Katarzyna Orawczak