Spotkanie na szczycie. Komentarz walutowy 23.01.2018

W Stanach Zjednoczonych udało się ugasić emocje związane z “government shutdown”, ale temat zapewne powróci w lutym. Dziś rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Poza tym we wtorkowym kalendarzu znalazły się pojedyncze dane z Europy i USA.

 

Dobre nastroje wśród inwestorów w Niemczech

Początek tygodnia zdecydowanie nie obfituje w ilość danych. W Europie publikacją wywołującą zainteresowanie mógł być niemiecki indeks instytutu ZEW. Wykazał on bowiem, że nastroje wśród niemieckich inwestorów są coraz lepsze. Oczekiwania co do nadchodzącego półrocza wzrosły i wobec prognozowanych 17,9 wyniosły 20,4. Solidne dane nie wpłynęły jednak znacząco na sytuację w głównej parze.

 

Początek Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Choć pogoda niezwykle trudna, to dziś rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Tematem tegorocznego spotkania na szczycie jest “budowanie wspólnej przyszłości w zdezintegrowanym świecie”. Udział w rozmowach weźmie m.in. Andrzej Duda. Najwięcej emocji wywołuje jednak przybycie Donalda Trumpa.

 

Koniec “government shutdown”

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o problemach w dojściu do porozumienia pomiędzy Demokratami oraz Republikanami, które zaowocowały sparaliżowanym części amerykańskiej administracji. Dziś pojawiła się jednak informacja o zawieszeniu “government shutdown”. Ustawa o finansowaniu rządu do 8 lutego została podpisana. Zatem za trzy tygodnie temat powróci.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Spotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN) – Strefa Euro
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
14:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) – Polska

23.01.2018
Katarzyna Orawczak