Stopy procentowe bez zmian. Komentarz walutowy 07.09.2017

Zgodnie z tym, czego się spodziewano, ECB nie zmienił założeń polityki monetarnej. Inwestorzy wyczekują jednak na słowa Mario Draghiego. Do USA zbliża się potężny huragan, a Kora Północna zapowiada, że nie będzie bierna wobec sankcji.

 

Konferencja ECB

Czwartkowa sesja przynosi wiele emocji. Nas pierwszym planie pozostaje Mario Draghi. Rynek oczekuje na słowa w sprawie przyszłości QE. W międzyczasie inwestorzy zapoznali się z dynamiką w strefie euro. W USA natomiast piętrzą się niepokoje. Huragan Irma już w sobotę może uderzyć w wybrzeża Florydy, a ze strony Korei Północnej napływają informacje o odwecie za nałożone sankcje. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Czekając na M.Draghiego

PKB Strefy Euro w II kwartale w ujęciu rok do roku pokazało wartość 2,3% (przy prognozowanym 2,2%). To jednak nie koniec emocji na dziś. ECB poinformował o swojej decyzji w sprawie stóp procentowych i tak jak się spodziewano, w tej kwestii zmian nie było. Kluczowe pozostają słowa prezesa banku. Konferencja z jego udziałem rozpocznie się o 14:30. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,24.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Nastroje w USA

Atmosfera wokół amerykańskiej waluty nie jest najlepsza. Dolar narażony jest zarówno na skutki huraganu Irma, który zbliża się do wybrzeży Florydy, a także niepokoje związane z rosnącym napięciem pomiędzy USA, a Koreą Północną. Nie pomaga również postawa poszczególnych reprezentantów Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,54 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojnie

Bez większych zmian prezentuje się wykres franka szwajcarskiego. Podczas dzisiejszej sesji nastroje kształtowane są przez sytuację na szerokim rynku. W kalendarzu makro nie znalazły się bowiem żadne krajowe dane. Średni kurs CHF/PLN pokazał dziś 3,71.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt mocniejszy

W ostatnich dniach poprawiła się sytuacja funta brytyjskiego, mimo że wciąż jest duża niepewność, co do tego czy uda się uzyskać porozumienie z Unią Europejską. W kalendarium makro jedyną pozycją z Wielkiej Brytanii był indeks cen nieruchomości. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,64 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.09.2017
Katarzyna Orawczak