Stopy procentowe w Polsce bez zmian (komentarz walutowy 05.07.2017)

RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych, co było zgodne z założeniami rynku oczekującego teraz na komunikat wydany po posiedzeniu. W Europie zaprezentowane zostały indeksy PMI dla usług, a w dalszej części dnia zainteresowanie wzbudzą dane z USA.

 

Dolar w górę

W trakcie dzisiejszej sesji doszło do silniejszego umocnienia dolara. W połowie tygodnia uwaga po europejskiej stronie skierowana była na indeksy PMI dla usług zarówno poszczególnych państw, jak i całej strefy. Inwestorzy wciąż jednak wyczekują odczytów z USA. Tam po publikacji danych o zamówieniach, pojawi się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,13 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Indeksy PMI

Atmosfera panująca na rynku nie sprzyja walutom rynków wschodzących, co zresztą uwidacznia się w wycenie złotego. Kurs EUR/PLN utrzymuje dziś mocniejszą pozycję. Prezentowane w Europie indeksy PMI dla usług w przeważającej części prezentowały się lepiej od prognoz (Hiszpania, Niemcy, Francja, strefa euro). Słabsze odczyty napłynęły z Włoch. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Jeszcze dziś dane z USA

Dolar ponownie wędruje w górę względem polskiej waluty, a przecież to nie koniec emocji na dziś. Po godzinie 16:00 kalendarz makro dostarczy informacji na temat zamówień, natomiast wieczorem przedstawiony zostanie protokół z posiedzenia FOMC, na którym decydenci podnieśli stopy procentowe. Dziś średni kurs USD/PLN osiągnął wartość 3,74.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stopy procentowe bez zmian

W Polsce odbyło się dziś bez zaskoczenia. RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych, jednak dla inwestorów kluczowy może być wydźwięk komunikatu z posiedzenia, choć nie można powiedzieć, by spodziewali się oni zmiany dotychczasowego nastawienia. Dziś rozpoczyna się również dwudniowa wizyta prezydenta USA w Polsce – jest to jednak wydarzenie o charakterze politycznym. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,87 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt dziś mocniejszy

Dane napłynęły dziś również z Wielkiej Brytanii. Indeks PMI dla usług zaprezentował się nieznacznie poniżej prognoz i wykazał wartość 53,4.Nie przeszkodziło to jednak funtowi odbudować wczorajszy spadek w parze ze złotym. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,84 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.07.2017
Katarzyna Orawczak