To tylko początek. Komentarz walutowy 21.08.2017

Zgodnie z tym czego można się było spodziewać poniedziałkowa sesja przebiegła relatywnie spokojnie, za co odpowiedzialny był skromny kalendarz makro. W kolejnych dniach sytuacja się zmieni. Obok licznych danych, uwagę przykują wystąpienia reprezentantów banków centralnych.

 

Czekając na Jackson Hole

Bez większych zmian na głównej parze walutowej. Brak danych z Europy oraz USA w dniu dzisiejszym sprawia, że rynek skupia się przede wszystkim na wydarzeniach zaplanowanych w dalszej części tygodnia. Uwagę przykuwa sympozjum w Jackson Hole, na którym wystąpią m.in. Janet Yellen oraz Mario Draghi. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

ECB – czas na zmiany?

Spokojnie prezentuje się również relacja w parze EUR/PLN, nie można jednak wykluczyć, że nastroje w drugiej połowie tygodnia nie będą sprzyjać notowaniom złotego. Kluczowe znaczenie może mieć w tym przypadku postawa prezesa ECB. Inwestorzy zastanawiają się jak długo podtrzymywać będzie on swoją gołębią retorykę. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Jackson Hole i Donald Trump

Poniedziałek przyniósł co prawda umocnienie pozycji dolara, ale było to działanie chwilowe i odnotowany został spadek pozycji USD. Dla amerykańskiej waluty obok decyzji podejmowanych przez Fed nie bez znaczenia mogą okazać się nasilające się niepewności związane z sytuacją na linii USA- Korea Północna. Dziś średni kurs USD/PLN pokazał wartość 3,62.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiadomości krajowe

Polska waluta zachowuje się dziś stabilnie względem franka szwajcarskiego. W nadchodzących dniach pojawi się kilka informacji krajowych, jednak ich znaczenie dla notowań PLN nie powinno być znaczące. W czwartek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RPP – rynek nie spodziewa się zmiany w jego tonie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Będą również dane z Wielkiej Brytanii

Zaskakujących zmian nie było dziś również na wykresie funta. Najbliższe dni przyniosą kilka ważnych publikacji z Wielkiej Brytanii. Mowa przede wszystkim o zrewidowanym PKB za II kwartał. Inwestorzy poznają jednak również wyniki sprzedaży detalicznej oraz wskaźnik zamówień wg CBI. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,67 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.08.2017
Katarzyna Orawczak