Chat with us, powered by LiveChat

To tylko przerwa. Komentarz walutowy 28.09.2017

Rajd dolara zostaje dziś wyhamowany, choć amerykańska waluta ma solidne fundamenty do kontynuowania wzrostów. Kolejnych dostarczył wczoraj Donald Trump przedstawiając szczegóły w sprawie reformy podatkowej.

 

Dolar ma mocne podstawy

Dolar w ostatnich dniach znacząco zyskał na wartości. Nie tak dawno mogliśmy bowiem obserwować kurs EUR/USD w okolicach 1,19. Wczoraj, późnym wieczorem Donald Trump przedstawił, tak głośno zapowiadaną reformę podatkową. Jeżeli nie powstrzyma jej Kongres, będzie silnym czynnikiem opowiadającym się po stronie dolara w najbliższym czasie. Dziś jednak amerykańska waluta wyhamowuje i średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Atmosfera nie sprzyja złotemu

Oddech w parze z euro łapie dziś złoty, jednak patrząc na wykres z ostatnich kilku dni – można stwierdzić, że oddech ten jest niewielki. W dodatku atmosfera może nie sprzyjać walutom rynków wschodzących. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy mieli okazję poznać stanowisko członków ECB. Napłynęły również dane o wstępnej inflacji konsumenckiej w Niemczech. Okazała się ona zgodna z prognozami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar ma podstawy do umocnienia

Aprecjacja dolara została dziś powstrzymana również w parze ze złotym. Biorąc pod uwagę to jakie oczekiwania pokłada się w działaniach Fed i reformie D.Trumpa to można powiedzieć, że dolar ma perspektywy do dalszych wzrostów. Jeszcze dziś po południu uwaga inwestorów przeniesie się do USA, gdzie obok danych padną kolejne słowa z ust reprezentantów Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,65.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W piątek dane z Polski

Nastroje panujące na szerokim rynku pozostawiają ślad również w kursie CHF/PLN. W trakcie dzisiejszej sesji pojawiły się informacje krajowe w postaci wskaźnika wyprzedzającego koniunktury, jednak to jutrzejsze publikacje mogą mocniej przykuć uwagę rynku. Na piątek bowiem zaplanowana jest wstępna inflacja CPI. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit wciąż kluczowy

Wyhamował dziś również funt. Brytyjska waluta w ostatnim czasie nabrała jednak sił, po tym jak zwiększyły się oczekiwania, co do decyzji podejmowanych przez BoE oraz negocjacji w sprawie brexitu. W trakcie dzisiejszego wystąpienia Mark Carney zauważył, że kwestia brexitu będzie mieć duże znaczenie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,90 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

28.09.2017
Katarzyna Orawczak