Trump wciąż zaskakuje (komentarz walutowy 13.04.2017)

Czwartkowa sesja to przede wszystkim próba umocnienia pozycji dolara po wczorajszym spadku, jaki został odnotowany w związku ze słowami Donalda Trumpa. Również kalendarz makroekonomiczny nie pozwala dziś odwrócić wzroku od amerykańskiej waluty.

 

Donald Trump wywołuje zmienność

Wczoraj wieczorem doszło do wzrostu kursu EUR/USD, wywołanego słowami prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump  w wywiadzie dla “The Wall Street Journal” zwrócił uwagę na zbyt silną pozycję dolara, która po części jest wynikiem nadziei pokładanych w jego prezydenturę. Rynek zainteresował się również zmianą stanowiska prezydenta względem polityki Fed, której w czasie kampanii nie szczędził krytyki. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro spokojnie, ale bez zmian

Osłabiony pozostaje złoty względem euro, choć aprecjacja do której doszło w parze EUR/USD nie przełożyła się na jego wykres. W trakcie dzisiejszej sesji zostały opublikowane dane dotyczące niemieckiej inflacji konsumenckiej. Dane te nie okazały się być zaskoczeniem. Dynamika zwolniła, jednak było to zgodne z prognozami. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,24.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar wrażliwy na słowa

Straty odnotował dolar również w parze z polską waluta, a dzisiejszy dzień to próba umocnienia pozycji. Można się się spodziewać, że po ostatnich zmianach w wypowiedziach Donalda Trumpa, rynek z uwagą będzie wsłuchiwał się w słowa prezydenta. Dziś jednak inwestorzy zapoznali się z danymi dotyczącymi kondycji gospodarczej USA.  Inflacja producencka przyniosła rozczarowanie i w ujęciu rocznym wyniosła jedynie 1,6% przy oczekiwaniu na poziomie 1,8%. Pozytywnie zaprezentował się odczyt dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ich ilość okazała się poniżej oczekiwań. Dziś średni kurs dolara osiągnął wartość 3,99 PLN
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN stabilnie

Spokojnie prezentuje się dziś natomiast wykres CHF/PLN. Mimo, że frank w ślad za dolarem stracił wczoraj na wartości to ruch ten po chwili został w pewnym stopniu skorygowany. Dziś z krajowych danych pojawiły się jedynie informacje na temat bilansu płatniczego.  Dziś średnia wartość franka osiągnęła 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt się nie poddaje

Chwilowy spadek nie ominął również funta. Brytyjska waluta wymazała dziś jednak ten ruch. Czwartkowe kalendarium nie zawierało danych z Wielkiej Brytanii. Najbliższe odczyty z tego kraju zostaną opublikowane dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Średnia wartość funta osiągnęła dziś 5,00 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.04.2017
Katarzyna Orawczak