Trzeba czekać do wieczora. Komentarz walutowy 20.09.2017

Rynek czeka na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych, a dokładnie na późniejszą konferencję. Szczególne zainteresowanie wzbudza kwestia redukcji sumy bilansowej oraz ewentualnego zacieśnienia polityki pieniężnej w grudniu tego roku.

 

Niebawem decyzja

O godzinie 20 zostanie zaprezentowana decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych. Pół godziny później rozpocznie się konferencja, w trakcie której inwestorzy wypatrywać będą sygnałów dotyczących trzeciej podwyżki przed końcem tego roku oraz informacji dotyczących redukcji sumy bilansowej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.
EUR/USD

EUR. USD. euro
Źródło: bankier.pl

Złoty dostał wsparcie

Wczoraj złoty został wsparty zaskakującymi danymi na temat produkcji przemysłowej. Dziś krajowy kalendarz danych nie zawierał ważniejszych pozycji. W Niemczech natomiast zostały podane dane o inflacji producenckiej. Kluczowe dla tej pary pozostają jednak nastroje ogólnoświatowe. Rynek będzie chłonął także każde doniesienia na temat przyszłych działań ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wciąż trzeba czekać

Spokojnie prezentuje się sytuacja w parze z dolarem. Mimo, że dziś jeszcze pojawią się dane z USA, to jednak USD będzie wyczekiwał mającej się rozpocząć o godzinie 20:30 konferencji z udziałem prezes Fed Janet Yellen. Reakcja na informację o redukcji sumy bilansowej może być jednak ograniczona, w związku z faktem, że rynek zdążył się już zapoznać z tą myślą. Dla perspektyw amerykańskiej waluty ważne więc będą szansę na kolejną podwyżkę stóp przed końcem tego roku. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,56.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank spokojny i słaby

Pozycja franka osłabiła się. Po stronie złotego opowiedziały się m.in. wczorajsze dane, jednak to atmosfera panująca na rynku w dużej mierze sprzyja utrzymaniu takiego kursu. Wiele więc w nadchodzącym czasie zależeć może od działań banków centralnych. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,70 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt bez większych zmian

Optymizm dotyczący przyszłych działań BoE nieco przygasł, co znalazło swoje odzwierciedlenie w nastawieniu do funta. Patrząc jednak z perspektywy ostatnich kilku tygodni można powiedzieć, że funt pozostaje relatywnie silny. Dzisiejsze dane na temat sprzedaży detalicznej okazały się wyższe od prognozowanych. W ujęciu rok do roku wskaźnik ten wyniósł 2,4%. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.09.2017
Katarzyna Orawczak