KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Dla kogo konto walutowe

Jak wybrać najlepszą kartę walutową?

Coraz więcej osób posiada w banku funkcjonalne konto walutowe w euro, ale niewielu klientów wnioskuje o kartę walutową. Karta walutowa jest bardzo przydatna, gdy planuje się częste podróże zagraniczne lub Read more
Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie Read more

Tydzień banków centralnych. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 13-17.03.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Ostatnie dni przyniosły kilka niespodzianek. Przede wszystkim ze strony banków centralnych. Z ECB zaczęły docierać sygnały o możliwym zacieśnianiu polityki przed końcem programu QE. “Jastrzębie” głosy pojawiły się również w BoE. Z kolei komunikat wydany przez Fed, mimo podniesienia stóp procentowych w środę, okazał się spokojny.

 

Zmniejszenie ryzyka

Ten tydzień okazał się owocny dla wspólnej waluty. Euro umocniło w związku ze zmniejszonym napięciem politycznym po wyborach w Holandii, gdzie większość mandatów uzyskała Partia Ludowa. Wpływ na takie zachowanie miała także decyzja Fed. Teoretycznie podniesienie stóp procentowych w USA powinno opowiedzieć się na korzyść dolara, jednak taki ruch ze strony banku był do przewidzenia – a przewidywalność niekoniecznie przekłada się na silniejszy kurs. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty spokojny

Globalne nastroje nie pogłębiły awersji do ryzyka. Złoty od początku tygodnia umocnił więc swoją pozycję. W poniedziałek notowania euro sięgały wartości 4,34 PLN. Z punktu widzenia wspólnej waluty ważne okazały się również sygnały napływające z ECB, według których niewykluczona byłaby podwyżka stóp procentowych w Strefie Euro jeszcze przed wygaśnięciem programu QE. Dziś średni kurs euro osiągnął 4,29 PLN.
EUR/PLN

 

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar słabszy po decyzji FOMC

Spadek dolara uwidocznił się również w jego parze ze złotym. Nieco “gołębi” przekaz ze strony Fed – tuż po ogłoszeniu decyzji o podniesieniu stóp – nie pobudził apetytu, co do tempa i ilości podwyżek w tym roku. Według komunikatu FOMC zdecyduje się na taki krok w 2017 roku jeszcze dwa razy. Ostatnie dni były również bogate z punktu widzenia kalendarza danych makroekonomicznych. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Kalendarz danych z Polski

Na koniec tygodnia silniejszy jest również złoty w parze z frankiem. Notowania tej pary zależne były przede wszystkim od nastrojów ogólnoświatowych, jednak w tym czasie z kraju napłynęło kilka interesujących danych. Uwagę przede wszystkim przykuł wzrost inflacji, jak i dobre odczyty z rynku pracy. Z kolei piątkowe dane, takie jak produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna okazały się rozczarowujące. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,00 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

BoE zaskakuje
Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował w mijającym tygodniu również BoE. I choć bank, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie zdecydował się na zmiany w polityce, to głos Kirsten Forbes za podwyżką umocnił notowania funta, który w ostatnim czasie osłabiony jest przez informacje związane z Brexitem. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,93 PLN.
GBP/PLN

gbp, pln, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

17.03.2017 15:28
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000