KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Krytpowaluty, bitcoin

Kryptowaluty – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Mimo że pojawiły się niemal 10 lat temu, to na swoje przysłowiowe pięć minut musiały poczekać. Dziś kryptowaluty wywołują coraz więcej zainteresowania. Czy wirtualny pieniądz ma jednak przyszłość?   Czym Read more
waluty, waluta, Ekantor.pl

5 ciekawostek walutowych, czyli o tym jak płacić własnym DNA

Pieniądze, czy to fizyczne czy wirtualne potrafią decydować o kształcie otaczającej nas rzeczywistości. I nie chodzi wyłącznie o twardą politykę czy gospodarkę, ale również o kształt torebki albo łańcuch DNA. Read more

Tydzień banków centralnych. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 13-17.03.2017)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Ostatnie dni przyniosły kilka niespodzianek. Przede wszystkim ze strony banków centralnych. Z ECB zaczęły docierać sygnały o możliwym zacieśnianiu polityki przed końcem programu QE. “Jastrzębie” głosy pojawiły się również w BoE. Z kolei komunikat wydany przez Fed, mimo podniesienia stóp procentowych w środę, okazał się spokojny.

 

Zmniejszenie ryzyka

Ten tydzień okazał się owocny dla wspólnej waluty. Euro umocniło w związku ze zmniejszonym napięciem politycznym po wyborach w Holandii, gdzie większość mandatów uzyskała Partia Ludowa. Wpływ na takie zachowanie miała także decyzja Fed. Teoretycznie podniesienie stóp procentowych w USA powinno opowiedzieć się na korzyść dolara, jednak taki ruch ze strony banku był do przewidzenia – a przewidywalność niekoniecznie przekłada się na silniejszy kurs. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty spokojny

Globalne nastroje nie pogłębiły awersji do ryzyka. Złoty od początku tygodnia umocnił więc swoją pozycję. W poniedziałek notowania euro sięgały wartości 4,34 PLN. Z punktu widzenia wspólnej waluty ważne okazały się również sygnały napływające z ECB, według których niewykluczona byłaby podwyżka stóp procentowych w Strefie Euro jeszcze przed wygaśnięciem programu QE. Dziś średni kurs euro osiągnął 4,29 PLN.
EUR/PLN

 

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar słabszy po decyzji FOMC

Spadek dolara uwidocznił się również w jego parze ze złotym. Nieco “gołębi” przekaz ze strony Fed – tuż po ogłoszeniu decyzji o podniesieniu stóp – nie pobudził apetytu, co do tempa i ilości podwyżek w tym roku. Według komunikatu FOMC zdecyduje się na taki krok w 2017 roku jeszcze dwa razy. Ostatnie dni były również bogate z punktu widzenia kalendarza danych makroekonomicznych. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Kalendarz danych z Polski

Na koniec tygodnia silniejszy jest również złoty w parze z frankiem. Notowania tej pary zależne były przede wszystkim od nastrojów ogólnoświatowych, jednak w tym czasie z kraju napłynęło kilka interesujących danych. Uwagę przede wszystkim przykuł wzrost inflacji, jak i dobre odczyty z rynku pracy. Z kolei piątkowe dane, takie jak produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna okazały się rozczarowujące. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,00 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

BoE zaskakuje
Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował w mijającym tygodniu również BoE. I choć bank, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie zdecydował się na zmiany w polityce, to głos Kirsten Forbes za podwyżką umocnił notowania funta, który w ostatnim czasie osłabiony jest przez informacje związane z Brexitem. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,93 PLN.
GBP/PLN

gbp, pln, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

17.03.2017 15:28
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000