Tydzień kończy się Brexitem. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 11-15.09.2017

Kluczowym dla zmian w notowaniach w tym tygodnia było chwilowe umocnienie dolara. Frank kończy tydzień z kursem niemal tak słabym, jak na przełomie miesięcy wakacyjnych. Dzisiaj, za sprawą wystąpienia premier Wielkiej Brytanii, sporo będzie się mówić o Brexicie.

 

Chwila wytchnienia dolara

Jeszcze w środę dolar otrzymał silne wsparcie i umocnił się z pozycji 1,20 do 1,18. Mimo podtrzymania oczekiwania odnośnie trzech podwyżek stóp procentowych do końca roku, dziś sytuacja w głównej parze wraca do poziomu z początku tygodnia. W piątek czekamy na odczyt indeksu PMI dla przemysłu z USA. W tle wciąż utrzymuje się niepokój związany z Koreą Północną. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,19.
EUR/USD

EUR USD kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

QE wraca na tapetę

W tym tygodniu kluczowe dla pary pozostają nastroje panujące na szerokim rynku. We wtorek złoty został wsparty informacjami dotyczącymi produkcji przemysłowej, które dla wielu okazały się zaskoczeniem. Pojawiają się też coraz częstsze informacje o braku konsensusu ECB w sprawie programu QE – w październiku bank powinien powiedzieć inwestorom więcej. Na wykresie EUR/PLN od 13 września utrzymuje się stabilna sytuacja. Kurs euro wyniósł dzisiaj 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR PLN kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


Rezerwa Federalna rozdaje karty

W środę wieczorem dolar odnotował znaczący wzrost, co widoczne było w większości par. Jednak pod koniec tygodnia złoty umocnił się. Całe zamieszanie miało związek z informacjami płynącymi z rezerwy Federalnej. Dzisiaj średnia wartość dolara to 3,56 PLN.  
USD/PLN

USD PLN kurs Ekantor.pl
źrodło: bankier.pl

 

Widoczny spadek franka

Średni kurs nie rozpieszcza w tym tygodniu franka. Od wczoraj utrzymuje się on, ku uciesze wszystkich kredytobiorców, poniżej bariery 3,70. Wpływ na to miały przede wszystkim polskie publikacje. W najbliższym czasie nie powinno dojść do wyraźnego umocnienia. Dziś średnie notowania wynoszą 3,67 PLN
CHF/PLN

CHF PLN kurs Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Funt stabilny, May o Brexicie

Po silnym wzroście w poniedziałek i chwilowym spadku z połowy tygodnia funt stylizuje swoje notowania. W niedalekiej przyszłości na tapecie coraz wyraźniej będzie pojawiać się BoE i kwestia ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Już dziś czeka nas długo wyczekiwane wystąpienie Theresy May w sprawie Brexitu. Średnie notowania GBP/PLN wynoszą aktualnie 4,83 PLN.

GBP/PLN

GBP PLN kurs Ekantor.pl
Źródło: bankier.pl
22.09.2017
Katarzyna Orawczak