Tydzień należał do Fed. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 12-15.06.2017)

Kończy się właśnie bardzo intensywny tydzień dla rynku walutowego. A wszystko to ze względu na decyzje banków centralnych. W mijającym dziś tygodniu uwaga skupiała się przede wszystkim na posiedzeniu FOMC, choć dzień później decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmował również BoE.

 

 

Fed w centrum zainteresowania

W ostatnich dniach nie było ważniejszego wydarzenia dla rynku, niż posiedzenie FOMC. Sama decyzja dotycząca stóp procentowych nie wywoływała jednak tak wiele emocji. Rynek był przeświadczony bowiem, że w środę dojdzie do drugiej w tym roku podwyżki. I tak się stało. Kluczowe znaczenie miała zatem postawa Rezerwy Federalnej. Wciąż nie było bowiem pewności czy bank utrzyma perspektywę trzech podwyżek w bieżącym roku. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,11 .

EUR/USD

źródło: bankier.pl


Danych ze strefy niewiele

Kalendarz makroekonomiczny pozostał w cieniu decyzji podejmowanych przez banki. Tym bardziej, że dla Eurolandu prezentował się on dość skromnie. Wczoraj zaprezentowane zostały informacje na temat handlu zagranicznego, natomiast dziś ważnym odczytem był ten dotyczący inflacji konsumenckiej. Okazała się być ona lepsza w stosunku do prognoz. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,21 PLN.

EUR/PLN

źródło: bankier.pl


Dane makro oraz polityka pieniężna

To wydarzenia za oceanem znalazły się w centrum zainteresowania inwestorów. Informacje napływające po posiedzeniu amerykańskich decydentów podtrzymały  oczekiwania rynku w kwestii trzech podwyżek w 2017 roku, a to doprowadziło do nieznacznego umocnienia dolara. Teraz wiele zależeć będzie od danych. W tym tygodniu kalendarz makro prezentował się bogato, ale odczyty nie oszczędziły rozczarowań. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość USD/PLN wyniosła dziś 3,77 .

USD/PLN

źródło: bankier.pl


Informacje z kraju

Na początku tygodnia inwestorzy mieli okazję zapoznać się z krajowymi odczytami. Słabiej niż prognozowano zaprezentował się wskaźnik inflacji bazowej bez cen żywności i energii, który przy oczekiwaniach na poziomie 1,00% wyniósł 0,8%. Nastroje panujące na szerokim rynku wciąż pozostają kluczowym czynnikiem dla tej pary. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,87 PLN.

CHF/PLN

źródło: bankier.pl

 

Trudny tydzień funta

Wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii nadwyrężył pozycję funta, którego wartość przed weekendem wskazywała nawet 4,85 PLN. Drugi tydzień czerwca przyniósł szereg odczytów z tego kraju, natomiast w czwartek BoE poinformował o swojej decyzji. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 4,82 PLN.

GBP/PLN

źródło: bankier.pl

 

16.06.2017
Katarzyna Orawczak