KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Co dla Polaków oznacza tzw. hard Brexit?

Jedyną alternatywą dla twardego Brexitu jest żaden Brexit - takimi słowami przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował postawę Wielkiej Brytanii. Premier tego kraju, Theresa May, zapowiedziała wprowadzenie art. ... Czytaj całość
Autostopem w świat, Meksyk - Kuba

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

Mateusz Koszela podróżnik i autor bloga Autostopem w świat sportu, po miesiącu spędzonym w Ameryce Łacińskiej przysyła nam pierwszą relację ze swojej wizyty na Kubie i w Meksyku. Podpowiada, czego ... Czytaj całość

Tydzień naznaczony tragedią. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 19-23.12.2016)


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Świąteczny czas przygotowań został przerwany dramatycznymi wydarzeniami do jakich doszło w poniedziałek. Reakcja rynku na rosnące napięcia geopolityczne była wyważona, ale echo tych niepokojów może przypomnieć o sobie w przyszłości. Na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia inwestorzy wyciszają emocje, a kurs walut stabilizuje się.

 

Tragedia nie złamała euro

W poniedziałek wspólna waluta musiała zmierzyć się z tragicznymi wiadomościami napływającymi z Berlina, gdzie ciężarówka wjechała w tłum osób podczas trwającego jarmarku bożonarodzeniowego, doprowadzając do śmierci 12 osób. Euro zachowało względny spokój wobec dramatycznych informacji, a silniejszy wpływ na jego notowania miały słowa szefowej amerykańskiego banku centralnego, Janet Yellen. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/USD sięgnął 1,03. W połowie tygodnia wspólna waluta zaczęła odrabiać straty i dziś jej średnia wartość wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty względnie stabilny

Notowanie EUR/PLN oscylowały w tym tygodniu przede wszystkim wokół wartości 4,40-4,42. Mimo, że w tym czasie opublikowanych zostało kilka interesujących odczytów z Polski i Niemiec, to kurs podążał przede wszystkim zgodnie z globalnymi nastrojami. A te na początku tygodnia nie sprzyjały walutom rynków wschodzących. Przed świętami euro ustabilizowało swoją pozycję i dziś jego średnia wartość wyceniana jest na 4,40 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar na fali

Niepokojące sygnały z Europy sprawiają, że dolar staje się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów. Dodatkowo siła amerykańskiej waluty wsparta została w poniedziałek słowami prezes Rezerwy Federalnej, która zwróciła uwagę na dobrą kondycję rynku pracy. Wczoraj w USA opublikowany został szereg danych, w tym PKB które przewyższyło prognozy i wykazało dynamikę na poziomie 3,5%. Na koniec tygodnia kurs USD/PLN normuje się i osiąga średnią wartość 4,22 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Patrząc na świat

Zwiększona awersja do ryzykownych aktywów dała o sobie znać także w notowaniach złotego w parze z frankiem szwajcarskim, który we wtorek sięgnął wartości 4,14 PLN. Sytuacja uspokoiła się, mimo że polski pieniądz dodatkowo zmaga się z trwającym od tygodnia kryzysem w Sejmie oraz mało optymistycznymi danymi z gospodarki. Krajowe informacje na chwilę obecną nie są w stanie odwrócić złotego od wpływu globalnych czynników. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt słabnie

Systematycznie spada wartość brytyjskiej waluty, której kurs w poniedziałek wynosił 5,29. W kończącym się dziś tygodniu nie było zbyt wielu publikacji z tego kraju. Inwestorzy zapoznali się z finalnym PKB za III kwartał, które wykazało, w ujęciu miesięcznym wartość 0,6%, natomiast rocznym 2,2%. Kluczowe dla notowań funta będą przyszłoroczne postanowienia w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

23.12.2016 12:42
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000