Tydzień naznaczony tragedią. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 19-23.12.2016)

Świąteczny czas przygotowań został przerwany dramatycznymi wydarzeniami do jakich doszło w poniedziałek. Reakcja rynku na rosnące napięcia geopolityczne była wyważona, ale echo tych niepokojów może przypomnieć o sobie w przyszłości. Na dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia inwestorzy wyciszają emocje, a kurs walut stabilizuje się.

 

Tragedia nie złamała euro

W poniedziałek wspólna waluta musiała zmierzyć się z tragicznymi wiadomościami napływającymi z Berlina, gdzie ciężarówka wjechała w tłum osób podczas trwającego jarmarku bożonarodzeniowego, doprowadzając do śmierci 12 osób. Euro zachowało względny spokój wobec dramatycznych informacji, a silniejszy wpływ na jego notowania miały słowa szefowej amerykańskiego banku centralnego, Janet Yellen. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/USD sięgnął 1,03. W połowie tygodnia wspólna waluta zaczęła odrabiać straty i dziś jej średnia wartość wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty względnie stabilny

Notowanie EUR/PLN oscylowały w tym tygodniu przede wszystkim wokół wartości 4,40-4,42. Mimo, że w tym czasie opublikowanych zostało kilka interesujących odczytów z Polski i Niemiec, to kurs podążał przede wszystkim zgodnie z globalnymi nastrojami. A te na początku tygodnia nie sprzyjały walutom rynków wschodzących. Przed świętami euro ustabilizowało swoją pozycję i dziś jego średnia wartość wyceniana jest na 4,40 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar na fali

Niepokojące sygnały z Europy sprawiają, że dolar staje się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów. Dodatkowo siła amerykańskiej waluty wsparta została w poniedziałek słowami prezes Rezerwy Federalnej, która zwróciła uwagę na dobrą kondycję rynku pracy. Wczoraj w USA opublikowany został szereg danych, w tym PKB które przewyższyło prognozy i wykazało dynamikę na poziomie 3,5%. Na koniec tygodnia kurs USD/PLN normuje się i osiąga średnią wartość 4,22 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Patrząc na świat

Zwiększona awersja do ryzykownych aktywów dała o sobie znać także w notowaniach złotego w parze z frankiem szwajcarskim, który we wtorek sięgnął wartości 4,14 PLN. Sytuacja uspokoiła się, mimo że polski pieniądz dodatkowo zmaga się z trwającym od tygodnia kryzysem w Sejmie oraz mało optymistycznymi danymi z gospodarki. Krajowe informacje na chwilę obecną nie są w stanie odwrócić złotego od wpływu globalnych czynników. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słabnie

Systematycznie spada wartość brytyjskiej waluty, której kurs w poniedziałek wynosił 5,29. W kończącym się dziś tygodniu nie było zbyt wielu publikacji z tego kraju. Inwestorzy zapoznali się z finalnym PKB za III kwartał, które wykazało, w ujęciu miesięcznym wartość 0,6%, natomiast rocznym 2,2%. Kluczowe dla notowań funta będą przyszłoroczne postanowienia w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.12.2016
Katarzyna Orawczak