Tydzień w cieniu Wall Street. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 05-09.02.2018

Tydzień rozpoczął się mocnym akcentem na Wall Street. Spadki na amerykańskiej giełdzie pozostawiły cień niepewności na rynku walutowym w kolejnych dniach. W między czasie RPP oraz BoE podjęły decyzję w sprawie stóp procentowych.

 

Wall Street a rynek walutowy

Poniedziałkowy wieczór przyniósł spadki na amerykańskiej giełdzie. Rynek walutowy zareagował na nie z relatywnym spokojem, choć drobna niepewność wśród inwestorów pozostała. Na takim tle dolar zdołał umocnić swoją pozycję w głównej parze walutowej.

Odpowiedzialnością za sytuację na Wall Street w pewnym stopniu obciążone zostały automaty. Pod koniec tygodnia indeksy giełdowe odnotowały kolejne straty. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,22 USD.

 

EUR/USD

EUR USD kursy walut Ekanto.pl
Źródło: bankier.pl

 

Niewiele danych z Europy

Danych z Eurolandu w tym tygodniu było jak na lekarstwo. W poniedziałek zaprezentowany został, lepszy od prognoz, finalny indeks PMI dla usług. Poznaliśmy również nastroje wśród inwestorów. Indeks Sentix przyniósł jednak rozczarowanie. Pojedyncze dane pojawiły się także w Niemczech. Uwagę przykuły przede wszystkim zamówienia w przemyśle (wynik przewyższył oczekiwania) oraz produkcja przemysłowa (odczyt słabszy od spodziewanego). Poza tym w kalendarzu znalazły się wstąpienia bankierów. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.

 

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut Ekanto.pl
Źródło: bankier.pl

 

Nowy szef Fed

W ostatnich dniach na wartości zyskał dolar w parze ze złotym. Kurs USD/PLN jeszcze w poniedziałek pokazywał wartość 3,33 PLN. Choć sytuacja na giełdzie nieco przysłaniała wydarzenia tego tygodnia, to w tym czasie nie zabrakło ważnych publikacji z USA. Poza tym odbywały się wystąpienia bankierów Fed. Warto zauważyć, że był to pierwszy tydzień nowego szefa Rezerwy Federalnej – Jeromego Powella. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,42 PLN.

 

USD/PLN

USD PLN kursy walut Ekanto.pl
Źródło: bankier.pl

 

RPP bez zmian

Co w tym czasie działo się w kraju? Właściwie to niewiele. Jedyną pozycją w kalendarzu była środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. W tym przypadku nie ma jednak co mówić o zaskoczeniu, stąd też reakcja złotego była ograniczona. Zgodnie z tym czego się spodziewano, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. Prezes NBP nie zmienił też swojego stanowiska w kwestii stabilizacji stóp do końca 2018 roku. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,,64  PLN.

 

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut Ekanto.pl
Źródło: bankier.pl

 

BoE – potrzeba podwyżek

W tym tygodniu kwestia stóp procentowych poruszona została również w Wielkiej Brytanii. Co prawda rynek nie spodziewał się aby w trakcie lutowego posiedzenia doszło do zmian, jednak liczono na sygnały dotyczące podwyżki w kolejnych miesiącach. Wypowiedź Marka Carneya została odebrana jako jastrzębia, zaznaczył on bowiem, że może pojawić się potrzeba szybszych podwyżek, ale będą one stopniowe. Inwestorzy szykują się na taki ruch w sierpniu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,75 PLN.

 

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut Ekanto.pl
Źródło: bankier.pl

 

09.02.2018
Katarzyna Orawczak