Tydzień wyzwań. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 05-09.06.2017)

Czwartek – najważniejszy dzień kończącego się dziś tygodnia – przyniósł prawdziwą kumulację wydarzeń. Wybory w Wielkiej Brytanii, wystąpienie Mario Draghiego i kontynuacja historii o udziale Rosji w wyborach prezydenckich w USA wywołały wiele emocji na rynku walutowym.

 

W napięciu oczekiwania

Od weekendu EUR/PLN utrzymywał pozycję wokół wartości 1,12. W połowie tygodnia doniesienia o prognozach EBC w kwestii inflacji ostudziły oczekiwania inwestorów i sprawiły, że euro straciło impet. W czwartek wspólna waluta zaczęła słabnąć, a słowa Mario Draghiego po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych nie pozwalają myśleć o szybszym wycofywaniu się banku z dotychczasowej polityki. Po wczorajszych wyborach w Wielkiej Brytanii sytuacja EUR/USD wciąż jest dynamiczna. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro na koniec tygodnia traci

Wystąpienie prezesa banku kumulowało emocje po europejskiej stronie. Oczekiwania, co do dalszej polityki banku okazały się jednak na wyrost, a Mario Draghi pozostał niewzruszony. Szoku nie było, ale euro pod koniec tygodnia straciło na wartości. Publikowane w ostatnich dniach dane makro nie miały większego wpływu na kurs. Uwagę zwróciło PKB ze strefy euro, które w ujęciu rok do roku pokazało wartość 1,9%. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,18.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar silniejszy

Tydzień zdecydowanie wypadł na korzyść dolara. W poniedziałek kurs USD/PLN sięgał jeszcze wartości 3,70. W tym czasie po drugiej stronie oceanu nie zabrakło emocjonujących wydarzeń. Najwięcej uwagi skierowanej było na czwartkowe zeznania byłego szefa FBI. Z kolei dane prezentowane w ostatnich dniach okazały się rozczarowujące. Po weekendzie można się spodziewać, że powróci temat ścieżki podwyżek Fed. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,74 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Skromny kalendarz dla Polski

W górę wspinał się również kurs franka, który pod koniec tygodnia został wyhamowany. W trakcie tego tygodnia jedynymi informacji krajowymi była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Jak się spodziewano pozostały one na dotychczasowym poziomie i najprawdopodobniej stan ten jeszcze się utrzyma. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,85.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak większości

Premier Theresa May decyzją o wcześniejszych wyborach zaryzykowała, w wyniku czego straciła zarówno reprezentowana przez nią Partia Konserwatystów, jak i funt. Brak większości w Izbie Gmin wprowadza bowiem kolejne niepewności przed negocjacjami z UE. Tuż po zapoznaniu się z wynikami napłynęły budujące informacje na temat bilansu handlu zagranicznego. Dziś średni kurs tej waluty wyniósł 4,75 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.06.2017
Katarzyna Orawczak