Tydzień z bankami. Komentarz walutowy 11.12.2017

Nowy tydzień rozpoczyna się dość krótkim kalendarzem makroekonomicznym, w którym jednak nie zabraknie danych krajowych. W nadchodzących dniach uwaga rynku skupiona będzie przede wszystkim na decyzjach banków centralnych.

 

Fitch – rating Polski podtrzymany

Ubiegły tydzień zakończył się decyzja agencji Fitch w sprawie oceny ratingu. Pozostała ona niezmienna, co też nie było zaskoczeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na prognozy agencji, co do polityki NBP. Fitch uważa, że do końca 2019 może dojść do podniesienia stóp procentowych aż sześciokrotnie. Złoty pozostał stabilny i dziś średni kurs EUR/PLN pokazuje 4,20.

 

Inflacja w Polsce

Kalendarz makroekonomiczny jest dziś skromny. Na szerokim rynku brakuje interesujących odczytów, natomiast lokalnie uwagę zwraca zaplanowana na 14:00 publikacja przez GUS finalnej inflacji CPI. Wstępne odczyty wskazywałyby na wynik na poziomie 2,5%.

 

Tydzień z bankami centralnymi
W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami są decyzje banków centralnych, a konkretniej nastroje panujące wśród decydentów. W środę rynek spodziewa się podniesienia stóp procentowych przez Fed, natomiast dzień później posiedzenie w tej samej sprawie odbędzie się w ECB oraz BoE.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro,dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC – Polska
14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, fin. – Polska

11.12.2017
Katarzyna Orawczak