USA na uwadze (komentarz walutowy 11.07.2017)

Rynek czeka na jutrzejsze wystąpienie Janet Yellen w międzyczasie wsłuchując się w słowa pozostałych reprezentantów Rezerwy Federalnej. Zmiany w obrębie walut na początku tygodnia ograniczane są skromnym kalendarzem makroekonomicznym. Ważniejsze odczyty zaplanowane były dziś jedynie w Polsce.

 

Euro silne

Nastroje sprzyjają euro, co widać na głównej parze walutowej. Nowy tydzień nie przyniósł zbyt wielu informacji ani po stronie europejskiej, ani amerykańskiej. Uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na informacjach, które mają nadejść w najbliższych dniach. Mowa o wystąpieniu Janet Yellen, a także pakiecie piątkowych danych z USA. Dziś średnia wartość EUR wyniosła 1,14 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN w górę

Dziś doszło do kolejnego umocnienia euro względem polskiej waluty. W kalendarium tego tygodnia nie znalazło się zbyt wiele danych z Eurolandu. Wczorajszy indeks Sentix, zgodnie z prognozami wykazał niższą wartość, jednak nie tak niską jak się spodziewano. Jutro inwestorzy poznają dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro, natomiast w piątek przedstawiony zostanie handel zagraniczny. Uwaga skupiona będzie jednak po stronie USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Emocji nie zabraknie

Choć pozycja amerykańskiej waluty osłabiła się to dziś można było obserwować próbę jej umacniania. Inwestorzy mogą być jednak dość ostrożni, ponieważ w perspektywie najbliższych dni w planie jest kilka interesujących danych z tego kraju oraz raport na temat polityki monetarnej, który zaprezentuje Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,71 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Dzisiejsze dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce były jednymi z ciekawszych pozycji w kalendarzu makroekonomicznym. Zaprezentowane po południu informacje przez GUS nie okazały się zaskoczeniem. Zgodnie z prognozami inflacja CPI w ujęciu rok do roku wykazała wartość 1,5%. Dziś średnie notowania CHF/PLN wyniosły 3,84.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zgodnie z nastrojami

Za rynkową atmosferą podąża dziś para GBP/PLN. Funt umacnia się względem złotego. Najbliższe dane z Wielkiej Brytanii pojawią się jednak dopiero jutro – i równocześnie będą to jedyne dane zaplanowane na ten tydzień. Dotyczyć będą one bezrobocia w tym kraju. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
11.07.2017
Katarzyna Orawczak