W kalendarzu dziś niewiele. Komentarz walutowy 16.10.2017

Dzisiejsza sesja nie obfitowała w ilość danych. Pojedyncze publikacje pojawiły się w strefie euro, USA i Polsce. W drugiej części dnia odbędą się natomiast wystąpienia członków ECB.

 

Nastroje wokół euro

Pod koniec ubiegłego tygodnia kurs EUR/USD osłabił się. Dziś ruch ten został wyhamowany. Za emocje w tej parze w nadchodzącym czasie odpowiadać będą nastroje panujące w bankach centralnych. Informacje na temat wyborów w Austrii miały dla rynku walutowego drugorzędne znaczenie, choć przypominają o starych niepokojach. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty jest silniejszy

Wspólna waluta wciąż traci na wartości wobec złotego. Dziś inwestorzy zdołali jedynie zapoznać się z informacjami na temat handlu zagranicznego dla strefy euro. W drugiej części dnia zaplanowane są natomiast wystąpienia członków zarządu ECB, a już 26 października odbędzie się posiedzenie w sprawie stóp procentowych. Rynek będzie czekał na wiadomości dotyczące QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Poniżej 3,60 PLN utrzymuje się kurs dolara. W piątek amerykańska waluta musiała się bowiem zmierzyć ze słabszymi danymi dotyczącymi inflacji konsumenckiej. Dziś natomiast opublikowany został indeks NY Empire State, który przy prognozach na poziomie 20,7, wyniósł 30,2. Dziś średni kurs USD/PLN osiągnął wartość 3,58 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmiana prognoz wzrostu PKB

I w krajowym kalendarzu danych wiele się nie dzieje. Oprócz bilansu płatniczego nie zostały dziś zaprezentowane żadne inne odczyty. Napłynęła natomiast informacja o podwyższeniu prognoz wzrostu PKB przez agencję S&P w 2019 roku. Notowania rodzimej waluty uzależnione są przede wszystkim od atmosfery na szerokim rynku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,68 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Theresa May w Brukseli

Publikacji danych nie było dziś również na Wyspach, nie oznacza to jednak, że emocji związanych z Wielką Brytanią brakuje. A uściślając… z brexitem. Rano media obiegła informacja o wizycie Theresy May w Brukseli, gdzie zaplanowane jest spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej oraz unijnym negocjatorem ds. brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła  4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.10.2017
Katarzyna Orawczak