W oczekiwaniu na Donalda Trumpa (komentarz walutowy 28.02.2017)

Dzisiejsza noc może okazać się niezwykle ważna dla amerykańskiej waluty. Rynek oczekuje, że w trakcie wystąpienia przed Kongresem Donald Trump zechce ujawnić informacje na temat reformy podatkowej. Biorąc, jednak pod uwagę dotychczasową retorykę prezydenta USA – nadzieje te mogą być płonne.

 

Trump trudny do przewidzenia

Sygnały docierające z Białego Domu sprawiają, że inwestorzy zachowują ostrożność. Trudno jest bowiem przewidzieć ton, jaki nada swej wypowiedzi Donald Trump podczas zaplanowanego na dzisiejszą noc wystąpienia. Prezydent ma poruszyć m.in. temat wydatków na infrastrukturę oraz obronność, natomiast kwestia planów podatkowych wciąż pozostaje tajemnicą. Dziś po południu rynek zapozna się także z kilkoma danymi dotyczącymi amerykańskiej gospodarki, jednak odczyty – biorąc pod uwagę wystąpienie Trumpa – mogą pozostać nieco w cieniu zainteresowania. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wciąż spokojnie

Wtorkowy kalendarz danych makroekonomicznych dla Europy przyniósł przede wszystkim odczyty z Francji. Kurs EUR/PLN podążał jednak torem wyznaczonym w głównej parze walutowej. Euro umocniło się względem złotego, ale od kilku dni można mówić o pewnej apatii w tej parze, która utrzymuje notowania w granicach 4,30-4,31. W najbliższych dniach z Eurolandu napłyną dane dotyczące inflacji oraz indeksów PMI.  Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wystąpienie Donalda Trumpa to nie wszystko

Atmosferę wyczekiwania dało się dziś odczuć w parze dolara z polską złotówką. Słowa Donalda Trumpa to niejedyny czynnik, który w najbliższym czasie będzie wpływał na notowania amerykańskiej waluty. Inwestorzy bowiem coraz mocniej zastanawiają się, jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie FOMC na najbliższym posiedzeniu. Z tej perspektywy kluczowe będą dane – w tym raport z rynku pracy – oraz wystąpienia przedstawicieli Fed na czele z Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank się umocnił

Obserwowany wczoraj w drugiej części dnia spadek wartości szwajcarskiej waluty został dziś skorygowany. W trakcie dzisiejszej sesji przedstawiony został indeks KOF, który zaprezentował się znacznie powyżej oczekiwań. Z Polski natomiast napłynęły w tym czasie finalne dane dotyczące PKB – okazały się one zgodne z prognozami. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Sentyment do funta nie zmienia się

Słabą pozycję utrzymał funt, który wczoraj odnotował spadek w związku z informacjami na temat możliwego referendum w Szkocji. Dzisiejszy kalendarz danych makro dla tego kraju był pusty. Ważne odczyty zostaną natomiast przedstawione jutro. Rynek zapozna się między innymi z indeksem cen nieruchomości oraz indeksem PMI dla przemysłu. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 5,06.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.02.2017
Katarzyna Orawczak