W oczekiwaniu na rozruch. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.08.2020

Koniec wakacji i zapowiedź powrotu znacznej części europejskiej edukacji do pewnej normy daje gospodarkom wielkie nadzieje na jesień.

W Polsce stopa bezrobocia rejestrowanego może na jesieni nieco wzrosnąć, jednak jak zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej nie powinna wynieść więcej niż 7-8 procent. Wskaźnik rynku pracy prognozujący główne tendencje stopy bezrobocia rejestrowanego wygląda znacznie lepiej niż pod koniec czerwca.

Ostatnie przemówienie szefa Rezerwy Federalnej dobitnie świadczy o tym, że FED zamierza dalej tolerować wyższą inflację. To w kontekście ogłoszonego pod koniec marca nieograniczonego skupu papierów wartościowych i kwietniowego programu pożyczkowego nie daje dolarowi mocy. Stopy procentowe pozostaną długo na niskim poziomie i to również argument oddalający od dolara silne argumenty.

We Francji słaby odczyt PKB (spadek o 18,9 procent), zaś w Niemczech pogorszenie nastrojów konsumenckich nie poprawia sytuacji euro, ale w kontekście słabości dolara nawet to nie pomniejsza siły waluty europejskiej. Ogólnie w europejskiej gospodarce nastroje się poprawiają, choć konsumenci nie zdają się specjalnie w to wierzyć, co pokazują opublikowane w piątkowe przedpołudnie dane Komisji Europejskiej. Nie wszystkie gospodarki na Starym Kontynencie mają się źle. Szwajcarski indeks Instytutu KOF, który prognozuje wyniki w gospodarce na najbliższe sześć miesięcy wręcz zachwyca. Podane w piątkowy poranek wyniki są o wiele lepsze od oczekiwań.

Kolejny wspaniały tydzień euro

EUR/USD na poziomie 1,18 widzieliśmy ostatnio wiosną 2018 roku. W tym tygodniu co prawda nie udało się przekroczyć szczytów w końca lipca, ale euro i tak nadal pokazuje swoją siłę. Ostatni tydzień wakacji kończy się średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie:

EUR/USD

Europejska waluta stabilna

W ostatnim tygodniu sierpnia waluta europejska nadal w stosunku do złotego utrzymuje się na spodziewanym poziomie.

Bieżący tydzień w kursie EUR/PLN kończy się na średnim poziomie:

EUR/PLN

Dolar nadal w dołku

W tym miesiącu cena dolara oscylowała między 3,65 a 3,75 złotego. W półrocznym bilansie to nadal bardzo korzystny dla złotówki kurs, który może szybko się nie zmienić. Warto wspomnieć, że pod koniec zeszłorocznych wakacji dolar kosztował aż 3,95 zł. Ostatni tydzień wakacji 2020 roku w parze USD/PLN kończymy na średnim kursie:

USD/PLN

„Delikatny” skok franka?

Indeks Instytutu KOF, pokazujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy pokazuje bardzo pozytywne nastroje (110,2 wobec spodziewanych 90 pkt). To tylko dodaje argumentów do podwyżek franka w stosunku do złotówki. Może w kontekście tygodnia podwyżka nie jest to bardzo znacząca zmiana, jednak może dać do myślenia. Wakacje w parze CHF/PLN kończą się dziś średnim kursem na poziomie:

CHF/PLN

Tydzień funta

Brytyjska waluta w tym tygodniu przekroczyła wartość 4,92 zł. I ten skok bynajmniej nie ma odzwierciedlenia w danych makro z Wielkiej Brytanii. Ostatni tydzień sierpnia kończy się stosunkowo wysokim średnim kursem funta na poziomie:

GBP/PLN

28.08.2020
Ekantor.pl