W Polsce nowy premier i rating, w USA payrolls. Komentarz walutowy 08.12.2017

Koniec tygodnia jest niezwykle emocjonujący. W Polsce śledzimy działania związane ze zmianą na stanowisku premiera. Natomiast w kalendarzu makroekonomicznym najważniejszą pozycją są dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

USA: sytuacja na rynku pracy

Środowy raport ADP spełnił oczekiwania rynku, co pozwoliło umocnić pozycję dolara. Historia pokazała jednak, że raport potrafi znacząco odbiegać od oficjalnych danych na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy, a te zaprezentowane zostaną dziś o godzinie 14:30. Bez względu jednak na ich wynik rynek finansowy spodziewa się podniesienia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FOMC, które odbędzie się już 13 grudnia.

 

Rekonstrukcja rządu w Polsce

W kraju nic tak nie wywołuje emocji na koniec tygodnia, jak informacja o zmianie na stanowisku premiera. Po dwóch latach sprawowania rządów przez Beatę Szydło, zastąpić ma ją obecny wicepremier Mateusz Morawiecki. Zajęcie tego stanowiska przez osobę wywodzącą ze świata finansów teoretycznie może być dla złotego impulsem do umocnienia, jednak w praktyce polska waluta wciąż silnie związana jest z atmosferą na szerokim rynku.

 

Decyzja ws. ratingu Polski

Rekonstrukcja rządu nie jest jednak jedynym czynnikiem krajowym na koniec tygodnia. Dziś agencja Fitch ma podać ocenę ratingową Polski. Warto zwrócić uwagę, że na początku bieżącego miesiąca agencja zdecydowała się na podniesienie prognoz wzrostu PKB. Decyzja może pojawić się w godzinach wieczornych.

 

Wydarzenia gospodarcze:

Decyzja Fitch ws. ratingu – Polska
10:30 Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania
10:30 Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
14:30 Sytuacja na rynku pracy – USA
16:00 Raport Uniwersytetu Michigan, wst. – USA

08.12.2017
Katarzyna Orawczak