W Polsce stopy procentowe bez zmian (komentarz walutowy 08.03.2017)

Zgodnie z przewidywaniami RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W czwartek decyzję w tej sprawie podejmie ECB. Dziś natomiast zainteresowanie rynku wzbudził opublikowany w USA raport ADP.

 

Dolar coraz silniejszy

W trakcie dzisiejszej sesji główna para walutowa kontynuuje spadek. Inwestorzy zapoznali się z raportem ADP z USA, który obrazuje szacunkową zmianę zatrudnienia i jest swego rodzaju zapowiedzią przed piątkowymi, oficjalnymi danymi – a te z kolei będą mieć znacznie, gdy 15. marca członkowie FOMC będą podejmować decyzję, co do wysokości stóp procentowych. Natomiast jutro w tej sprawie będzie obradować ECB. Dziś średnia wartość EUR/USD osiągnęła 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Jutro posiedzenie ECB

Wczoraj po południu sytuacja polskiej waluty w parze z euro ustabilizowała się, jednak dziś EUR ponownie dało o sobie znać, a kurs powędrował w okolice 4,31 PLN. Znaczenie dla tej waluty będzie mieć jutrzejsza retoryka prezentowana przez Mario Draghiego, tuż po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Dziś natomiast inwestorzy przyjrzeli się danym, dotyczącym produkcji przemysłowej w Niemczech, które przewyższyły oczekiwania. Średni kurs euro osiągnął dziś wartość 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Solidne dane

Dzisiejszy raport ADP okazał się dużym zaskoczeniem. Spodziewano się bowiem odczytu na poziomie 190 tys., a wyniósł on 298 tys. , co przewyższa również dane z zeszłego miesiąca. Raport ten jest ważny, ponieważ może dać ogląd na to, czego będzie się można spodziewać po oficjalnych danych. Dziś dolar umocnił swoją pozycję względem polskiej waluty, a jego średnia wartość osiągnęła 4,08 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

RPP podjęła decyzję

Wzrosły dziś również notowania franka szwajcarskiego. Mimo, że decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie nie wpłynęła na notowania polskiej waluty, to można się spodziewać, że inwestorzy przyjrzą się komunikatowi z posiedzenia, a ten przedstawiony zostanie po południu. Krajowy kalendarz makro do końca tygodnia pozostaje pusty. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt nadal słaby

Brytyjska waluta pozostaje słaba. Dziś w kulminacyjnym momencie notowania funta spadły do wartości 4,95 PLN, po chwili jednak ruch ten został skorygowany. Najbliższe publikacje z Wysp pojawią się dopiero pod koniec tygodnia. Za słabość funta mogą odpowiadać ostatnie wiadomości, które pojawiały się w kontekście Brexitu. Dziś kurs GBP/PLN osiągnął wartość 4,96.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

08.03.2017
Katarzyna Orawczak