W RPP bez zmian. Komentarz walutowy 06.12.2017

Wczoraj poznaliśmy decyzję RPP. Zarówno stopy procentowe, jak i retoryka prezesa NBP pozostały niezmienne. W połowie tygodnia kalendarz makro prezentuje się skromnie. Uwagę przyciąga przede wszystkim raport ADP z USA.

 

Nastroje po decyzji RPP

Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło niespodzianek. Stopy procentowe w Polsce pozostają niezmienne. W dodatku, jak przewiduje Adam Glapiński, sytuacja ta może potrwać do końca 2018. Jedyną zmianą jaka zaszła po grudniowym posiedzeniu była decyzja o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej do 0,5%. Złoty bez większej reakcji na informacje.

 

Dane z USA: Raport ADP

Dziś inwestorzy skupią się przede wszystkim na raporcie ADP, który tradycyjnie publikowany jest na dwa dni przed oficjalnymi danymi o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że odczyty te niejednokrotnie już odbiegały od siebie, stąd reakcja na dane może być ograniczona.

 

Niewiele informacji z Europy

Po stronie europejskiej niewiele się dziś dzieje. O godzinie 08:00 zaprezentowane zostały dane na temat zamówień w niemieckim przemyśle, które w ujęciu miesięcznym przewyższyły prognozy. W dalszej części dnia zaplanowano jedynie wystąpienie Yves Mersch z ECB.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
09:15 Inflacja konsumencka- Szwajcaria
11:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch)- Strefa Euro
15:15 Raport ADP – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

06.12.2017
Katarzyna Orawczak