Ważne odczyty PMI w Europie osłabiają EUR. Komentarz walutowy 15-19.04.2019

Bieżący tydzień obfitował w istotne odczyty danych makroekonomicznych – m.in. odczyt PMI w Niemczech, protokół z posiedzenia RPP i decyzję Moody’s ws. ratingu w Polsce oraz dane o amerykańskim deficycie. Mieliśmy także ciekawe dane dotyczące wynagrodzeń i polityczne decyzje na temat OFE.

Index PMI poniżej oczekiwań analityków

Istotnym wydarzeniem dla „euro-dolara“ był odczyt indexu PMI w Niemczech. Choć wskaźnik poprawił się od ostatniego badania i tym razem wyniósł 44.5 – nadal niezbyt optymistycznie i dodatkowo poniżej oczekiwań analityków. Publikacja tego wskaźnika spowodowała, że EUR/USD zakończył tydzień na poziomie w okolicach 1,1250 podczas gdy w ciągu tygodnia byliśmy bliżej poziomu 1,13.

EUR/USD

EUR USD kursy walut komentarz walutowy ekantor.pl internetowy kantor wymiana walut przez internet
źródło: Bankier.pl

OFE i niemiecki PMI nie szkodzą złotemu

Złoty 3-krotnie testował w ciągu tego tygodnia poziom 4,27, a  ostatecznie tydzień kończy na poziomie 4,2797. Choć na złotego negatywnie mogłyby wpłynąć informacje o odczycie PMI w Niemczech a także o proponowanych zmianach w OFE – polska waluta okazała się odporna na te informacje. Z pewnością trochę optymizmu inwestorom dostarczył fakt, że mimo problemów niemieckiego przemysłu prognoza wzrostu polskiego PKB nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 4%. W czwartek natomiast opublikowany został protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,27.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut komentarz walutowy ekantor.pl internetowy kantor wymiana walut przez internet
źródło: Bankier.pl

Deficyt w Stanach mniejszy od oczekiwań

Choć przez większość tygodnia dolar kosztował około 3,78 PLN ostatecznie tydzień zakończy na poziomie ponad 3,8060 PLN za dolara. Istotną wiadomością dla tej pary walutowej były dane o amerykańskim deficycie, który okazał się mniejszy od oczekiwań analityków. Pozytywnie zaskoczyły także dane o sprzedaży detalicznej w Stanach, która wzrosła o 1,6% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwań na poziomie 0,9%. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,80.

USD/PLN

USD PLN kursy walut komentarz walutowy ekantor.pl internetowy kantor wymiana walut przez internet
źródło: Bankier.pl

Serbia przewalutowała kredyty frankowe

W drugiej połowie tygodnia złoty umocnił się do poziomu 3,73 – czyli do poziomu najwyższego od lutego 2019. Istotne dla naszej waluty były pozytywne dane z chińskiej gospodarki – o promocji przemysłowej na poziomie 8,7%, czyli aż 3,1% wyższej niż prognozowane. Przyczyniło się to do poprawienia nastrojów inwestorów większości walut rynków rozwijających się. Istotną informacją było również to, że Serbia dołączyła do krajów, które przewalutowały kredyty frankowe na Euro. Średnia wartość CHF/PLN dzisiaj 3,75.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut komentarz walutowy ekantor.pl internetowy kantor wymiana walut przez internet
źródło: Bankier.pl

Tydzień bez widma Brexitu

W ciągu bieżącego tygodnia złotówka umocniła się względem funta nawet do poziomu 4,91. W tym czasie mieliśmy ciekawe odczyty dotyczące zmiany zatrudnienia oraz dynamiki cen. Choć można było liczyć na to, że dane te pokażą jak Wielka Brytania radzi sobie z widmem Brexitu – okazały się jednak bliskie oczekiwań i nie przyniosły większego przełomu. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,94.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut komentarz walutowy ekantor.pl internetowy kantor wymiana walut przez internet
Źródło: Bankier.pl
19.04.2019
Ekantor.pl