Wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 21-25.10.2019

Premier Johnson ogłosił złożenie wniosku o rozpisanie przyspieszonych wyborów, po ostatnim głosowaniu w Izbie Gmin. Pomysł o rozpisaniu wcześniejszych wyborów nie jest nowy, ale przy tak dynamicznej sytuacji na Wyspach, co najmniej trudno jest ocenić jego ewentualną skuteczność. Premier Wielkiej Brytanii w liście do lidera opozycji wyjaśnił, że w razie oficjalnego przesunięcia Brexitu do 31 października 2020 roku, wybory będą koniecznością.

Donald Trump zapowiedział zniesienie sankcji nałożonych na Turcję, jeśli nie wydarzy się nic, z czego administracja byłaby niezadowolona. Tymczasem Bank Centralny Turcji zdecydował się na głębokie, bo aż o 250 punktów bazowych, cięcie stóp procentowych.

Pożegnanie Draghiego

Ostatnie posiedzenie ECB, któremu przewodniczył Mario Draghi nie zapisze się w pamięci inwestorów. Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych, a odchodzący szef ocenił, że wzrost PKB w drugiej połowie roku będzie niewielki, ale nadal powyżej zera. Notowania EUR/USD wyhamowały zwyżkę przed posiedzeniem ECB, ale w parze nie widać konsekwencji ani nałożenia na niektóre europejskie towary ceł przez USA, ani danych PMI, które dla Strefy Euro nadal są kiepskie. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD kursy walut internetowy kantor wymiana walut online ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Spokój o kurs euro

W tym tygodniu euro na krótko kosztowało najmniej od końca lipca. Dane z polskiego rynku pracy i produkcji mimo iż pozytywne, nie wpłynęły znacząco na kurs EUR/PLN. Trudno bowiem o pozytywne uczucia po publikacji PMI zarówno dla Strefy Euro, jak i dla poszczególnych krajów. Nawet mimo minimalnego wzrostu PMI dla przemysłu w Niemczech i braku negatywnych zmian odnotowanych w indeksie instytutu IFO. Dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,27.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut internetowy kantor wymiana walut online ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nadal tani dolar

Dane makro z amerykańskiego rynku nie napawają optymizmem, jednak nie wnoszą też wiele w kurs USD/PLN. Trwa sezon na złotego, co oznacza, że dolar jest tani w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy w wakacje. Kurs USD/PLN powraca do poziomów z początku sierpnia, a dziś wyniósł 3,85.

USD/PLN

USD PLN kursy walut internetowy kantor wymiana walut online ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Bez drożyzny na franku

Po okresie drogiego franka, z jakim mieliśmy do czynienia do początku października, teraz widać, że stabilna złotówka i sytuacja na globalnym rynku pozwala na powrót do sytuacji z przełomu lipca i sierpnia. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,88.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut internetowy kantor wymiana walut online ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nadal brak rozwiązań, nadal niepewny funt

Kurs funta w stosunku do innych walut pozostaje wysoki przy mało konkretnych informacjach ze strony brytyjskiego rządu. Dość silna w ostatnich tygodniach złotówka sprawia, że dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,94.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut internetowy kantor wymiana walut online ekantor pl
źródło: Bankier.pl
25.10.2019
Ekantor.pl