Wojen w handlu ciąg dalszy i spokój po eurowyborach. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 27-31.05.2019

Po raz kolejny w najważniejszych wydarzeniach tygodnia, nie może zabraknąć aktywności prezydenta Trumpa, który w odpowiedzi na rekordową liczbę nielegalnych imigrantów na granicy z Meksykiem, zapowiedział w czwartek wprowadzenie cła 5% na sprowadzane towary. Decyzja momentalnie wpłynęła na kurs meksykańskiego peso. Tymczasem Chiny oskarżają USA o chęć ograniczenia rozwoju przedsiębiorstw państwowych, co jak poinformowała w weekend agencja Xinhua, wykracza poza zakres negocjacji handlowych. W wyniku eurowyborów nie doszło do radykalnego przetasowania sił w UE, więc wpływ na rynki może mieć raczej podział kluczowych stanowisk w Brukseli. W Polsce natomiast mieliśmy dziś odczyt PKB, który okazał się nieco lepszy od oczekiwań ekonomistów.

Euro się nie wybija

Wyniki eurowyborów okazały się zbliżone do oczekiwań. Brak radykalnych zmian w kwestiach gospodarczych i stabilność procesów integracyjnych sprawia, że euro mimo obciążenia niepewnością ws. Brexitu i widma nałożenia na Włochy kar za niedotrzymanie limitów zadłużenia, nie powinno znacząco tracić wobec amerykańskiej waluty. Wciąż dobre notowania dolara są następstwem jego globalnego bezpieczeństwa, które przekonuje inwestorów. Dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki potwierdził wiceprezes FED, jednocześnie dając do zrozumienia, że bank centralny nie będzie obojętny wobec ewentualnego pogorszenia się perspektyw amerykańskiej gospodarki. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EUR USD komentarz walutowy kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Złotówka stabilna

Złotówka nie doczekała się w tym miesiącu znaczącego wzrostu wobec euro. W tym tygodniu nie pomogły nawet kolejne pozytywne dane na temat PKB, który nadal wygląda dobrze na tle innych krajów UE. To jednak za mało, by powalczyć o trwałe wybicie, zwłaszcza w kontekście braku sentymentu dla rynków wschodzących. Kurs euro będzie więc oscylował w granicach 4,29 zł. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,28.

EUR/PLN

EUR PLN komentarz walutowy kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dolar nieco lepiej

Dolar po stosunkowo słabym zakończeniu ubiegłego tygodnia, od poniedziałku konsekwentnie odrabiał zaległości. W środę przekroczył granicę 3,86, z wcześniejszego 3,83. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na drastyczne zmiany w parze USD/PLN. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,84.

USD/PLN

USD PLN kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Dobra kondycja franka

Od początku maja kurs franka konsekwentnie idzie w górę, a od połowy miesiąca nie spadł poniżej 3,80 zł. Na jego dalszy kurs wobec złotówki wpływać będzie głównie kondycja szwajcarskiej waluty. A prognozy dotyczące wyników szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy, choć nieco spadły w stosunku do prognoz Indeksu Instytutu KOF z końca kwietnia, to i tak są zadowalające. Potwierdzeniem atrakcyjności franka są opublikowane we wtorek dane o rosnącym PKB. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,82.

CHF/PLN

CHF PLN komentarz walutowy kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Duszność funta

Brexit i brak stabilizacji w brytyjskiej gospodarce nie działa na korzyść funta. Dodatkowo niepewność wobec ostatecznej daty rozstania z Europą skutkuje drastycznym spadkiem produkcji samochodów, która jak poinformowało SMMT (Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych) spadła w kwietniu o ponad 44% – to najgorszy wynik od 10 lat. W konsekwencji euro drożeje wobec funta, zaś pozycja złotówki utrzymuje trend zapoczątkowany w pierwszych dniach miesiąca. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,83.

GBP/PLN

GBP PLN komentarz walutowy kursy walut ekantor pl
źródło: Bankier.pl
31.05.2019
Ekantor.pl