Wybory w Europie (komentarz walutowy 19.04.2017)

W połowie tygodnia rynek walutowy zmaga się z informacjami dnia poprzedniego. GBP/PLN kontynuuje wzrost będący reakcją na wieść o wcześniejszych wyborach w Wielkiej Brytanii, natomiast dolar walczy z osłabieniem związanym ze spadkiem oczekiwań, co do czerwcowej decyzji Fed.

 

Euro silniejsze

Główna para walutowa wyhamowała aprecjację, do której doszło w trakcie wtorkowej sesji. Na niekorzyść dolara działa przede wszystkim spadek prawdopodobieństwa zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w trakcie czerwcowego posiedzenia. Nie można jednak wykluczyć, że euro zostało wsparte również wiadomością z Wielkiej Brytanii. Wspólna waluta w niedługim czasie zmagać się będzie jednak z wyborami we Francji. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,07.
EUR/USD

EUR, USD euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane ze Strefy Euro

Nastroje ogólnoświatowe wsparły notowania złotego względem euro, jednak dziś ruch ten został wycofany. W trakcie dzisiejszej sesji z Eurolandu napłynęło kilka ważnych danych. Inflacja konsumencka w ujęciu rocznym zwolniła tempo, natomiast handel zagraniczny wypadł powyżej oczekiwań. Reakcja na dane może być przysłonięta wyczekiwaniem na decyzje francuskich obywateli. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar walczy o pozycję

Straty próbuje dziś odrobić dolar w parze z polską walutą. Wczorajsze dane dotyczące budownictwa okazały się mieszane. Pozytywnie zaskoczył odczyt o ilości wydanych zgód na budowę, rozczarowaniem okazała się ilość rozpoczętych budów. Dane dotyczące produkcji wpasowały się w rynkowe oczekiwania. Kolejne informacje z USA napłyną dziś po południu, w tym publikacja Beżowej Księgi. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,94 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Sytuacja na polskim rynku pracy

O pozycję walczy również frank. Dziś z Polski napłynęły solidne dane na temat sytuacji na rynku pracy – optymizm dotyczył przede wszystkim kwestii płac. Średnie wynagrodzenie w Polsce przewyższyło oczekiwania i wykazało przyrost  5,2%, natomiast zatrudnienie wykazało zmianę na poziomie 4,5%. Dziś  średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt nadal w górę

Funt się nie zatrzymuje i dziś kontynuuje wzrost, choć z nieco mniejszym entuzjazmem. Rynek pozytywnie odniósł się do wczorajszego wystąpienia premier Theresy May, która na 8. czerwca zapowiedziała wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,07 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.04.2017
Katarzyna Orawczak