Zaufanie Amerykanów rośnie (komentarz walutowy 28.12.2016)

Środowa sesja przyniosła odreagowanie w głównej parze walutowej. Wzrost aktywności dolara przełożył się na osłabienie złotego. Przyczyną takiego zachowania może być reakcja rynku na wczorajsze dane z USA.

 

Silna poprawa zaufania

Na dzisiejszym wykresie głównej pary walutowej można było zaobserwować silny spadek notowań euro. Za aprecjację dolara najprawdopodobniej odpowiedzialne są wczorajsze dane, który wykazały znaczny wzrost zaufania wśród amerykańskich konsumentów. Indeks zaufania jeszcze w listopadzie wynosił 107,1. Wczoraj wykazał on wartość 113,7. Dziś średni kurs EUR/USD osiągnął 1,04.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolara
Źródło: bankier.pl

Problemy euro

Mimo osłabienia w głównej parze walutowej oraz niepokojących informacji napływających ze strony włoskiego sektora bankowego, złotemu nie udaje się  wypracować dziś silniejszej pozycji względem europejskiej waluty. Można jednak powiedzieć, że polski pieniądz przed Nowym Rokiem stabilizuje swoje notowania. Dzisiejszy odczyt z Polski dotyczący wskaźnika wyprzedzającego koniunktury nie był zaskoczeniem dla rynku. W związku z powyższym dziś średnia wartość euro wyniosła 4,39 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane obudziły dolara

Dziś dolar ponownie pokazuje swoją siłę w parze z polskim pieniądzem. Odpowiedzialne za ten fakt, są mocne dane z USA. Kolejne odczyty z amerykańskiej gospodarki napłyną dziś po południu. Kluczowe znaczenie dla notowań tej pary będzie mieć jednak sposób prowadzenia polityki przez Donalda Trumpa, a także tempo podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,23 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W ślad za dolarem

Za ruchem dolara powędrował frank, który w kulminacyjnym momencie osiągnął wartość 4,11 PLN. Szwajcarska waluta wymazała tym samym wypracowaną przez złotego pozycję. Dzisiejsze dane z Polski nie zostały odzwierciedlone na wykresie walutowym. Polski pieniądz wciąż bowiem związany jest przede wszystkim z nastrojami ogólnoświatowymi. Średni kurs CHF/PLN osiągnął dziś wartość 4,10.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta funta

Mocniejszy jest dziś również funt. Mimo to brytyjskiej walucie wciąż daleko jest do wartości odnotowywanych w zeszłym tygodniu. Kurs GBP/PLN w ostatnim czasie podąża za ogólnoświatowymi nastrojami, ale już w styczniu inwestorzy znów zaczną bliżej przyglądać się postanowieniom związanym z Brexitem. Dziś średnia wartość funta osiągnęła wartość 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.12.2016
Katarzyna Orawczak