Złoty coraz silniejszy. Komentarz poranny 24.11.2017

W piątkowy poranek kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,18. Złoty natomiast utrzymuje silną pozycję. Kalendarz danych, choć krótki, zawiera kilka interesujących publikacji.

 

Euro silniejsze, ale nie w parze ze złotym

Zaprezentowane w środę wieczorem zapiski z ostatniego posiedzenia Fed, przyczyniły się do osłabienia amerykańskiej waluty. Choć oczekiwania względem grudniowej decyzji zostały podtrzymane, to jednak trudno liczyć na bardziej “jastrzębią” postawę Rezerwy Federalnej w przyszłym roku. Brak aktywności inwestorów z USA z powodu Święta Dziękczynienia sprzyjał umacnianiu wspólnej waluty. Z nastrojów na szerokim rynku korzysta złoty. Kurs EUR/PLN na początku dnia pokazuje 4,20, natomiast USD/PLN 3,55.

 

Indeks instytutu Ifo, słowa bankierów z ECB

Piątkowy kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie, co jednak nie oznacza zupełny brak znaczących informacji. O godzinie 10:00 w Niemczech zaprezentowany zostanie indeks obrazujący nastroje panujące wśród przedsiębiorców. Prognozuje się, że w listopadzie odczyt ten będzie nieznacznie niższy od wyników z października. W kolejnej części dnia odbędą się wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego.

 

Indeksy PMI w USA

Sesja w Stanach Zjednoczonych będzie skrócona. Mimo to inwestorzy będą mieli okazję poznać dziś wstępne wyniki indeksów PMI zarówno dla strefy usług, jak i przemysłu. Tuż przed weekendem amerykańska waluta straciła na wartości, co miało związek z planami Fed oraz “wakacyjną” atmosferą na rynku.

 

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Stopa bezrobocia – Polska
10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
11:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Danièle Nouy) – Strefa Euro
13:30 Wystąpienie publiczne wiceszefa ECB (Vítor Constâncio) – Strefa Euro
15:45 Indeks PMI dla przemysłu, wst- USA
15:45 Indeks PMI dla usług, wst.- USA
19:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) – Strefa Euro

24.11.2017
Katarzyna Orawczak