Złoty jednak stracił (komentarz walutowy 28.03.2017)

Mimo, że wtorkowa sesja przebiega relatywnie spokojnie, a pozycja złotego wciąż pozostaje silna, to jednak polska waluta zanotowała dziś straty wobec podstawowych walut. Wydarzenia tego dnia wciąż jednak przed nami – po południu wystąpią bowiem przedstawiciele Fed oraz napłyną kolejne dane z USA.

 

Dolar nie ma skąd czerpać siły

Relacja w głównej parze walutowej prezentuje się dziś spokojniej. Euro oddaliło się od wczorajszego szczytu, który sięgnął wartości 1.09. Dolar nie uzyskał jednak impulsu do umacniania. Dotychczasowe wypowiedzi członków Fed nie pobudziły apetytu, co do tempa i ilości podwyżek stóp procentowych w tym roku. Dziś średnia wartość EUR/USD osiągnęła 1,08.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty jeszcze względnie mocny

Dzisiejsza sesja przyniosła nieznaczne osłabienie złotego wobec euro. Nie można jednak wykluczyć, że ruch ten będzie kontynuowany. Złoty w ostatnim czasie związany jest z nastrojami ogólnoświatowym, a te mogą nie sprzyjać jego umocnieniu. W przeciwieństwie do euro, którego fundamenty zostały podbudowane danymi. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Silniejszy, ale bez podstaw

W kierunku północy powędrował dziś wykres USD/PLN, jednak nie można w tym przypadku mówić o powrocie sentymentu do amerykańskiej waluty. Dziś rynek zapozna się z kolejnymi danymi z tego kraju, a także retoryką przedstawicieli Rezerwy Federalnej: Esthery George oraz Roberta Kapelana. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła wartość 3,91 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty podąża za globalnym nastrojem

Analogiczny ruch, jak w parach EUR/PLN oraz USD/PLN można dziś również zaobserwować w parze z frankiem. Choć patrząc z perspektywy czasu – frank wciąż pozostaje osłabiony. Dziś krajowy kalendarz danych był pusty. Dopiero piątek przyniesie informacje na temat wstępnej inflacji CPI. Dziś średnia wartość CHF/PLN osiągnęła 3,97.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na Brexit

Wzrost odnotował dziś również funt, jednak  w dalszej części dnia ruch ten były wymazywany. Więcej emocji może przynieść środa. Na jutro bowiem zaplanowane jest rozpoczęcie oficjalnego rozpoczęcia procedury opuszczania struktury UE przez Wielką Brytanię. Natomiast ważniejsze dane z tego kraju pojawią się w piątek. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,91.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.03.2017
Katarzyna Orawczak