Złoty już nie taki silny (komentarz walutowy 19.07.2017)

Dziś inwestorzy odwrócili się od złotego, w wyniku czego traci on względem podstawowych walut. Jest to między innymi efekt wyciszenia nastrojów wokół dolara. Połowa tygodnia zapewniła jednak wiele emocji po stronie krajowej i to zarówno tych ekonomicznych, jak i politycznych.

 

Delikatny spadek

Kurs EUR/USD skorygował dziś nieznacznie wczorajszy wzrost, jednak para ta wciąż utrzymuje się powyżej 1,15. Za słabość dolara w ostatnich dniach odpowiadały wiadomości napływające ze Stanów Zjednoczonych. Dziś rynek zapozna się jeszcze z danymi dotyczącymi sektora budowlanego w tym kraju, jednak inwestorzy zaczynają nastrajać się już na jutrzejsze posiedzenie ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,15 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Jutro ECB i M.Draghi

Kalendarz makro dla strefy euro nie przyniósł dziś żadnych wiadomości, stąd też rynek żyje tym co już się wydarzyło (problemy administracji Trumpa z wdrażaniem Obamacare) lub tym co też ma się wydarzyć. Mowa o zaplanowanym na jutro spotkaniu decydentów ECB, którzy obradować będą na temat wysokości stóp procentowych. Kluczową rolę może odegrać Mario Draghi. W trakcie trwania konferencji z jego udziałem inwestorzy wypatrywać będą “jastrzębich” sygnałów. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,21.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar się podnosi, ale jeszcze nie wstaje

Złoty traci dziś również w parze z dolarem, jednak pozycja amerykańskiej waluty wciąż pozostaje słaba. Dziś o godzinie 14:30 zaprezentowane zostaną dane na temat budowy domów w USA. Interesująco pod względem danych prezentuje się również czwartek. Na chwilę obecną ciężar uwagi inwestorów przekierowany został na Europejski Bank Centralny. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,65 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Dziś nie zabrakło danych z Polski. Powyżej prognoz zaprezentowała się produkcja przemysłowa, która w ujęciu rok do roku przy oczekiwaniach 3,8% wyniosła 4,5%. Lekkie rozczarowanie przyniosły wyniki sprzedaży detalicznej, które przy prognozach 6,9% wykazały 6%. Dane nie miały jednak znaczącego wpływu na kurs złotego. Inwestorzy z uwagą śledzą dziś również wydarzenia polityczne w kraju. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,82 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt odbicie

W parze ze złotym sił nabiera dziś również funt. Nie można jednak powiedzieć aby pozycja tej waluty była silna. Jest to raczej odreagowanie wczorajszego spadku. Najbliższe dane z tego kraju pojawią się dopiero jutro. Przed południem zaprezentowane zostaną mianowicie informacje na temat sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

19.07.2017
Katarzyna Orawczak