Złoty nie reaguje na kryzys (komentarz walutowy 19.12.2016)

Polska waluta choć osłabiona, nie reaguje na informacje dotyczące kryzysu w Sejmie. Mimo, że sytuacja w kraju może budzić niepokój, to dla inwestorów wciąż kluczowe pozostają sygnały zza oceanu. Dzisiejsze wystąpienie szefowej Fed może wytyczyć tor dolarowi w nadchodzących dniach.

 

Euro nadal słabe

Po decyzji o podniesieniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o 25 punktów bazowych, europejska waluta również na początku tygodnia musi mierzyć się z siłą dolara. Publikowane w tym czasie dane nie są w stanie zmienić sentymentu do euro. Podczas dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z nastrojami panującymi wśród niemieckich przedsiębiorców. Mimo, że indeks pozytywnie zaskoczył, to na wykresie głównej pary walutowej nie odnotowano zmian. Wahania mogą natomiast wywołać wieczorne słowa Janet Yellen. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,04 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty nastawiony globalnie

Wbrew nerwowości na polskiej scenie politycznej, złotemu udaje się dziś umocnić swoją pozycję w parze z euro. Krajowy pieniądz wciąż pozostaje silnie związany z globalnymi nastrojami, a informacje z Polski również te optymistyczne przyjmowane są z mniejszym zaangażowaniem. Dziś inwestorzy poznali m.in. dane na temat produkcji przemysłowej, które wzrosły powyżej oczekiwań inwestorów i wyniosły 1,9% oraz sprzedaży detalicznej, która przy oczekiwaniach -4,7% osiągnęła -3,3%. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,40 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wieczorem wystąpienie Fed

Sytuację w parze USD/PLN można dziś uznać za unormowaną. Silny wzrost dolara, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu i sięgnął w szczycie wartości 4,27 PLN został wyhamowany. Wieczorem polska waluta będzie musiała zmierzyć się jeszcze z tonem wypowiedzi szefowej Fed Janet Yellen, która omówi temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Na wykresie tej pary również nie było widać wpływu negatywnych wiadomości z Polski. Dziś średnie notowania dolara osiągnęły wartość 4,22 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Spokojny początek

Spokojnie zaczął się również tydzień dla polskiej waluty w parze z frankiem szwajcarskim, a problemy toczące się przed Sejmem na chwilę obecną nie zwiększyły awersji do złotego. Nie można jednak wykluczyć, że stanie się tak w dalszej perspektywie. Dużą rolę w tej kwestii może odegrać ocena sytuacji przez agencje ratingowe. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 4,11 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słabnie

Złoty zyskuje dziś w parze z funtem, mimo że ostatnie dane z tego kraju nie wykazywały obaw o Brexit. W nadchodzących dniach inwestorzy zapoznają się z odczytami dotyczącymi sprzedaży detalicznej oraz finalnego PKB. Dziś z kolei brytyjska waluta osuwa się z pozycji 5,29 do 5,22. Na relację tej pary w najbliższym czasie mogą wpływać nie tylko globalne nastroje, ale także dalsze postanowienia w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Średnia wartość funta osiągnęła dziś 5,23 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.12.2016
Katarzyna Orawczak