Złoty osłabiony. Komentarz walutowy 27.09.2017

Środowa sesja upływa na dalszym umacnianiu pozycji dolara oraz osłabieniu złotego zarówno względem amerykańskiej waluty, jak i euro. A to nie koniec rynkowych emocji na dziś. Późnym wieczorem poznamy jeszcze plany D.Trumpa w sprawie reformy podatkowej.

 

Dolar ma powody do siły

Kurs EUR/USD kontynuuje ruch w dół. Przyczyniły się między innymi do tego słowa Janet Yellen. Prezes Fed w trakcie wczorajszego wystąpienia zdołała podtrzymać oczekiwania wobec trzeciej podwyżki jeszcze w tym roku. Teraz rynek skupi się jednak na słowach prezydenta USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty osłabiony

Na fali atmosfery wokół amerykańskiej waluty, traci złoty w parze z euro. Skromny kalendarz danych nie sprzyja odmianie tej relacji. W Eurolandzie mieliśmy jedynie publikację podaży pieniądza M3 oraz wystąpienie Danièle Nouy z zarządu ECB. W połowie tygodnia uwaga rynku skierowana jest jednak na Stanach Zjednoczonych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na słowa D.Trumpa

Dolar daje znać o swojej sile również złotemu. Widmo podwyżek stóp procentowych wspiera notowania amerykańskiej waluty, ale nie tylko. Późnym wieczorem Donald Trump zaprezentować ma szczegóły na temat reformy podatkowej. Jeżeli plan będzie miał szansę zdobyć poparcie Kongresu – dolar może zyskać kolejną siłę. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,66.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty słabszy również wobec franka

Kolejny dzień bez krajowych danych. Złoty mimo to traci w związku z atmosferą panującą na szerokim rynku. Dopiero jutro pojawią się pierwsze krajowe informacje. Złoty może jednak pozostać osłabiony. Choćby z tego powodu, że w Polsce trudno jest wypatrywać w bliskiej przyszłości zacieśnienia polityki. Dziś średnia franka osiągnęła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż zyskuje

Solidny wzrost odnotował również funt. Brytyjska waluta zyskuje w związku z oczekiwaniami, co do możliwości BoE oraz spokojniejszym tonem wypowiedzi premier Theresy May w sprawie Brexitu. Dziś inwestorzy poznali również dane na temat sprzedaży detalicznej wg CBI. Wynik znacznie przewyższył prognozy. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,91 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.09.2017
Katarzyna Orawczak